Pomóż Uniwersytetowi Rolniczemu i weź udział w ankiecie

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie realizuje badania dotyczące krytycznie zagrożonego gatunku, jakim jest chomik europejski.  W związku z nimi naukowcy udostępniają specjalną ankietę, zachęcającą mieszkańców obszarów wiejskich i rolników do dzielenia się swoimi doświadczeniami z kontaktu z tym rzadkim zwierzątkiem.

Link do ankiety

Celem badań jest:
  • a) zaktualizowanie informacji na temat zasięgu występowania chomika europejskiego w Polsce,
  • b) rozpoznanie wiedzy na temat występowania gatunku w Polsce, szczególnie w miejscach zamieszkania respondentów,
  • c) zebranie opinii rolników odnośnie konfliktów wynikających z występowania chomików na terenach rolniczych (ta część skierowana jest głównie do osób zajmujących się uprawą roli, działkowiczów).

Chomik europejski (Cricetus cricetus) - nazywany skrzotkiem, reckiem, hamsterem, polnym psem czy zimnym psem - jest naszym najbarwniejszym ssakiem pól uprawnych. Jest znacznie większy od trzymanych w domach chomików syryjskich czy dżungarskich. Rozprzestrzeniony szeroko w Eurazji i zajmuje tereny od Chin aż po Holandię i Belgię. Był uznawany za poważnego szkodnika upraw rolnych człowieka, wcale nie jest jednak szkodnikiem – jako tak zwany "gatunek parasolowy" zapewnia ochronę polom uprawnym wraz z zamieszkującymi je gatunkami, jest niezwykle ważnym elementem wzbogacającym różnorodność biologiczną. A ponieważ na dzień dzisiejszy populacja jest na skraju wymarcia, więc nie ma mowy o szkodach w uprawach.

Przez ostatnie 40 lat obszar występowania chomika europejskiego zmniejszył się w Polsce o 75 procent. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) nadała temu swojskiemu gryzoniowi status krytycznie zagrożonego w skali kontynentu europejskiego.

Źródło: Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie