Polsko–grecka współpraca międzyregionalna

Propozycja nawiązania współpracy z grecką „Siecią gmin” NEProM była tematem spotkania Krzysztofa Grabowskiego Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Marka Beera Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu z przedstawicielami samorządów subregionu konińskiego, na terenie których działają kopalnie odkrywkowe.

Podczas spotkania, którego odbyło się 11 stycznia w Starostwie Powiatowym w Koninie, rozmawiano o stworzeniu platformy wymiany doświadczeń i współpracy polsko-greckiej.

„Sieć gmin” NEProM składa się z pięciu gmin należących do regionu Zachodniej Macedonii oraz Peloponezu. Podobnie jak nasz subregion, gminy te borykają się z problemami energetycznymi i wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i ich oddziaływaniem na środowisko.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu zaprezentowali podczas spotkania propozycję udziału we wspólnym projekcie, jaką wystosowały gminy greckie. „Sieć gmin” NEProM poszukuje w Wielkopolsce partnerów do przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu „Europa dla obywateli” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Projekt ten miałby na celu wymianę doświadczeń m.in. w zakresie rekultywacji terenów pokopalnianych, budowy elektrowni wiatrowych czy produkcji biomasy na cele energetyczne.

Część z uczestniczących w spotkaniu samorządowców z powiatu konińskiego i tureckiego (w tym Starosta Koniński Małgorzata Waszak i Starosta Turecki Zbigniew Bartosik) wyraziła już zainteresowanie udziałem w tej inicjatywie. Ostateczna decyzja o przystąpieniu do opracowania wspólnego wniosku o dofinansowanie zapadnie w przyszłym tygodniu.

Polsko ? grecka współpraca międzyregionalna