Podziękowania na Gali Powiatu Konińskiego

Monika KuszyńskaPięć statuetek trafiło w ręce firm, instytucji i osób prywatnych podczas 17. Gali Powiatu Konińskiego, która odbyła się w piątek (22 stycznia) w Domu Kultury Oskard. Uroczyste spotkanie ubogaciły występy artystyczne i gwiazda wieczoru – Monika Kuszyńska.

Podsumowanie minionego roku, jakim jest Gala Powiatu Konińskiego rozpoczęło się występem Kapeli „Kraciaki” z Goliny. Sześcioosobowy zespół wprowadził ponad 300-osobową publiczność w dobry nastrój. Trudno zresztą o inne samopoczucie, kiedy czas wypełniały wymienianie dokonań, podziękowania i wręczanie nagród.

Pierwsze wyróżnienia – odznakę tytułu honorowego „Zasłużony da Powiatu Konińskiego”  – wręczyli starosta koniński Stanisław Bielik oraz przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Janusz Stankiewicz. Z rąk samorządowców odebrali je Pawel Pachulski – mieszkaniec Ślesina, działacz społeczny i sportowy, miłośnik tradycji i gwary ochweśnickiej, Jerzy Łojko – historyk, regionalista, autor wielu opracowań naukowych oraz przewodników kulturowych o powiecie konińskim, a także Wojciech Kacprzak – emerytowany żołnierz, obecnie nauczyciel, prezes oddziału konińskiego Ligi Obrony Kraju.

Później przyszedł czas na wręczenie statuetek „Nagrody za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego”. W tym roku w czterech kategoriach otrzymali je:
- w kategorii: gospodarka: firma „Intermeble” z Sompolinka (gm. Sompolno),
- w kategorii: kultura – Teresa Olczak, plastyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Sompolnie,
- w kategorii: sport i turystyka: Michał Wasik, prezes klubu sportowego „Sokół” Kleczew, a także Bartosz Malinowski, nauczyciel i sportowiec – siatkarz LUKS Wilki Wilczyn,
- w kategorii działalność społeczna – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rychwale nagrodzony za aktywność i kreatywność w podtrzymywaniu więzi społecznych i integracji osób starszych.

Gala, która zawsze jest okazją do prezentacji kulturalnej osób wyróżniających się w kulturze, była nią także i teraz. Na scenie oprócz wspominanej kapeli „Kraciaki” znakomicie zaprezentowała się Natalia Michalak z Kowalewka gm. Rzgów, która swoje umiejętności wokalne doskonali w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz formacja taneczna Lawina z Liśca Wielkiego, która w ubiegłym roku zdobyła wicemistrzostwo Wielkopolski w aerobiku grupowym.

Niezwykły był także finał Gali. Na scenie „Oskardu” w przepięknym koncercie wystąpiła finalistka ostatniego konkursu Eurowizji – Monika Kuszyńska. Piękna muzyka, znakomity głos i mądre słowa piosenek były przekazem prawdziwym. I właśnie tę autentyczność Moniki Kuszyńskiej widzowie przybyli Gali oklaskiwali najbardziej.

Wieczór zakończył się smacznie – swoje niezwykłe umiejętności kulinarne po raz kolejny udowodniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem ze Sławska, Bielaw, Marcjanek, Sycewa oraz Zarzewka. Ich tradycyjne potrawy regionalne cieszyły się dużym uznaniem gości 17. Gali.
Gości XVII Gali Powiatu Konińskiego powitał Stanisław Bielik, starosta Koniński
Występ kapeli podwórkowej
oraz Janusz Stankiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego
Tytułem