Plener malarski "Licheń na sztalugach. Przedsionek nieba"

14 artystów – malarzy przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, aby wziąć udział w dorocznym plenerze malarskim „Licheń na sztalugach”. Artyści będą tworzyć swoje prace w urokliwych zakątkach licheńskiego sanktuarium do 26. sierpnia.

Coroczne spotkanie malarzy w Licheniu to już tradycja. Jak mówi Danuta Drzewiecka, komisarz pleneru, tematyka prac jest dowolna, jednak samo miejsce determinuje artystów i nasuwa wiele pomysłów: „Staramy się nie narzucać tematu sakralnego, bo sama obecność w tym miejscu już nas w jakiś sposób nastraja. Wszystko co powstaje jest temu nastrojowi podporządkowane”.

„Spotykamy się w Licheniu po raz siódmy. Z niektórymi osobami spotykamy się od początku istnienia pleneru. Stanowią oni swoisty trzon. Pozostałe osoby wymieniają się. Niektórzy byli z nami po kilka razy. W tym roku 6 osób jest po raz pierwszy. Ci, którzy przyjechali na licheński plener raz, chcą tu wrócić. Są to osoby, które dobrze się czują w tym środowisku, nie jest dla nich krępujące otoczenie tego świętego miejsca” – dodała p. Drzewiecka.

Przez dziesięć dni trwania pleneru malarze będą tworzyć różnymi technikami – akwarelą, olejem, suchym pastelem. Jednak jak przyznaje Danuta Drzewiecka technik będzie tyle, ilu jest twórców. Większa część prac powstanie na terenie sanktuarium, jednak z pewnością artyści wyruszą poza jego mury, aby uwiecznić krajobraz Lichenia i okolicznych miejscowości. Jedynym ograniczeniem dla artystów w tym roku są formaty prac, które wynoszą odpowiednio 60cm x 80 cm oraz 50 cm x 60 cm.

Prace, jakie powstaną w trakcie całego pleneru, można będzie zobaczyć 26. sierpnia w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Tego dnia o godzinie o 18:00 odbędzie wernisaż połączony ze spotkaniem z artystami.

Organizatorami pleneru ”Licheń na sztalugach” są Dom Zakonny Księży Marianów w Licheniu Starym oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym