Placówka Terenowa KRUS w Koninie informuje

„Rola rolnika by upadku unikał” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi działania prewencyjne na rzecz zmniejszenia liczby wypadków z grupy „Upadek osób”.

„Upadek osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. Z analizy przyczyn i okoliczności wypadków z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Koninie za 2021 rok wynika, że do upadków osób dochodzi najczęściej:
  • na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych;
  • z wysokości, tj. drabin i schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew;
  • z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych;
  • w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych.
Przyczyną upadków w większości było nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego, a także zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych (śliskie, grząskie, nierówne). W trosce o własne zdrowie i życie warto pomyśleć o poprawie stanu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.

Aby zmniejszyć ryzyko upadku należy:
  • Zachować porządek w obejściu, dbać o stan techniczny ciągów komunikacyjnych ich czystość i właściwe rozmieszczenie.
  • Stosować właściwe obuwie robocze, które zmniejszy niebezpieczeństwo poślizgnięć i potknięć, przylegające do kostki o podeszwie protektorowanej.
  • Używać maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty. Wchodzić i schodzić z nich przodem do maszyny.
  • Przestrzegać zasad bhp podczas prac remontowo-budowlanych w gospodarstwie. Prace na wysokościach wykonywać na stabilnych podestach zabezpieczonych barierkami.
  • Używać bezpiecznych drabin i odpowiednio skonstruowanych schodów.
  • Stosować odpowiednie środki ochrony pracy podczas prac na wysokości.
  • Zabezpieczać wszelkie otwory przykrywami lub barierkami.
  • Nie przewozić osób na błotnikach ciągnika, na przyczepach na ładunku.
Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie zachęca do poszerzania wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa w gospodarstwie za pośrednictwem strony internetowej: www.krus.gov.pl., gdzie dostępne są informacje o Kampaniach prewencyjnych KRUS, wydarzeniach prewencyjnych, w zakładce Wydawnictwa można zapoznać się z materiałami prewencyjnymi, a w zakładce Prewencja z aktualnościami prewencyjnymi.