Partnerzy z Niemiec wspierają Powiat Koniński w pomocy Ukrainie

Do powiatu konińskiego przyjechały dary dla obywateli Ukrainy z Ilm Kreis w Turyngii. Transport pomocy humanitarnej zorganizowało pięciu byłych starostów niemieckiego powiatu. Dzięki ich inicjatywie do punktów dla uchodźców trafią bardzo potrzebne łóżka turystyczne i śpiwory.

Wczoraj do powiatowego magazynu w Żychlinie przyjechał transport pomocy humanitarnej z Niemiec. Dary pochodzą z zaprzyjaźnionego z powiatem konińskim - powiatu Ilm. 60 łóżek turystycznych i 60 śpiworów (30 dla dorosłych, 30 dla dzieci) oraz odzież osobista zostaną przekazane do punktów dla ukraińskich uchodźców, którzy schronienie przed wojną znaleźli w gminach naszego powiatu.

Transport pomocy humanitarnej został zorganizowany z inicjatywy byłych starostów powiatu Ilm: dr. Lutz-Rainera  Senglauba, dr. Benno Kaufholda oraz wicestarostów: Tigrana Schipanskiego, dr. Lutza Biste i Rainera Zobela.

Samorządowcy z Niemiec, którzy przez ostatnie 20 lat współpracowali z konińskim starostwem, chcieli wesprzeć nasz powiat w organizacji pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę i sami, prywatnie, zorganizowali zbiórkę dla Ukrainy – mówi Ewelina Rapeła, naczelnik Wydziału Rozwojui Promocji w starostwie.

Z dr Benno Kaufholdem i Tigranem Schipanskim, którzy przywieźli do powiatu dary dla ukraińskich uchodźców, spotkali się w urzędzie starosta Stanisław Bielik i wicestarosta Władysław Kocaj.

Przedstawiciele naszego samorządu podziękowali gościom z Niemiec za kolejny cenny gest przyjaźni. Jak podkreślono podczas spotkania, od początku współpraca pomiędzy powiatami nie ograniczała się tylko do wizyt i wymiany doświadczeń. W 2010 r. powiat Ilm, z ówczesnym starostą dr Kaufholdem, włączył się w akcję pomocy powodzianom z powiatu konińskiego. Przekazane już w pierwszych dniach po tragedii dary pozwoliły przetrwać najtrudniejszy czas poszkodowanym mieszkańcom i głodnym zwierzętom.

Jak poinformowała naczelnik Ewelina Rapeła, w przyszłym tygodniu spodziewamy się transportu z pomocą humanitarną organizowanego przez obecną starostę Ilm, Petrę Enders. Część z tej dostawy będzie wykorzystana na miejscu w ramach pomocy ukraińskim uchodźcom. Pozostałe artykuły zostaną przekazane na Ukrainę do naszego partnera – rejonu kozjatyńskiego, obecnie rejonu chmielnickiego.
Partnerzy z Niemiec wspierają Powiat Koniński w pomocy Ukrainie