O Powstaniu Styczniowym w Muzeum Okręgowym

O Powstaniu Styczniowym w Muzeum Okręgowym„Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej”, to tytuł nowej czasowej wystawy, którą od piątku 12 lutego 2016 r. można będzie oglądać w Muzeum Okręgowe w Koninie.

Wystawa składa się z ponad 250 oryginalnych rycin z tygodników ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1860–1868. Wszystkie grafiki poświęcone są Polsce i burzliwym wydarzeniom rozgrywającym się na naszych ziemiach, a także europejskiej dyplomacji, która usiłowała rozwiązać tzw. sprawę polską. Ĺšródło większości rycin stanowią francuskie tygodniki ilustrowane, ale również ilustracje, które towarzyszyły doniesieniom z powstańczej Polski, a były publikowane w prasie angielskiej szwedzkiej, a nawet amerykańskiej. Nie zabrakło również rysunków satyrycznych, które publikowały pisma francuskie, czy angielskie. Dzięki tym zapisom prasowym mamy szansę prześledzić, kiedy i o których wydarzeniach z walczącej Polski informowały zagraniczne gazety.

Pomysł wystawy i jej scenariusz są autorstwa Krzysztofa Kura i Anna Potockiej-Kur. Wystawę podzielono na sześć działów: Preludium, Powstanie z pierwszych stron, Portrety, Satyry, Międzynarodowa wymiana matryc. Kolekcja jest próbą przekazania przyszłym pokoleniom pamięci o wydarzeniach i bohaterach sprzed półtora wieku. Jest szczególną formą oddania hołdu tym wszystkim, którzy ginęli i cierpieli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

Powiat koniński był przez 153 laty areną wielu potyczek i bitew powstańczych. Największe miały miejsce pod Olszowym Młynem, Ignacewem, Dobrosołowem, Kleczewem i Dąbroszynem. Szczegóły tamtych dni wciąż są dostępne na stronie internetowej powiatu konińskiego.
O Powstaniu Styczniowym w Muzeum Okręgowym