Noc Świętojańska w powiecie

Barwne korowody, zabawa do białego rana, tańce wokół ogniska, wyplatanie wianków oraz inne zwyczaje i obrzędy nawiązujące do tradycyjnych rytuałów Nocy Świętojańskiej zdominują najbliższy weekend w powiecie konińskim.

Na najradośniejsze święto słowiańskie – Noc Świętojańską (Noc Kupały lub Kupalnocka) – kojarzące się z ogniem, wodą, słońcem i księżycem, a także urodzajem, płodnością, radością i miłością, zapraszamy 20 czerwca 2015 r. o godz. 19.00 do Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej w Kleczewie. W otoczeniu natury obrzęd nocy świętojańskiej odtworzy formacja MASKA, wyłonieni zostaną laureaci konkursów na: najsmaczniejszy placek drożdżowy i najładniejszy wianek świętojański. Na zakończenie zaprezentuje się zespół Siewcy Lednicy, którego występ zostanie „okraszony” pokazem sztucznych ogni.

Świętojańskie świętowanie odbędzie się również w Centrum Sportów Ekstremalnych w Paprotni (21 czerwca 2015 r. godz. 14.00). Zapraszają Wójt Gminy Krzymów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. Tego samego dnia w Biskupicach (gm. Grodziec) od godz. 14.30 wianki świętojańskie wyplatać będą mieszkańcy gminy Grodziec, a od 14.00 w Liścu Wielkim mieszkańcy gm. Stare Miasto. Lisieckiemu festynowi towarzyszyć będzie Powiatowe Święto Ludowe.

Zapraszamy!!!
Noc Świętojańska w Kleczewie