Niezwykłe Święto Plonów w Kleczewie

Wszystkie gminy powiatu konińskiego wzięły udział w tegorocznych Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Kleczewie. Było barwnie i radośnie, a udział Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania niezwykle wzbogacił atmosferę tego szczególnego święta.

Podziękowanie za tegoroczne plony rozpoczęła tradycyjnie Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Kleczewie. Organizatorzy dożynek, rolnicy i delegacja wieńcowe z wszystkich gmin powiatu konińskiego dziękowali za urodzaj, którego doświadczyli w tym roku. Wszystkich uczestników kościelnej części święta plonów gospodarze poczęstowali też chlebem.
Po Mszy św. piękny dożynkowy korowód, współtworzony przez 19 wieńców i otoczony szpalerem ubranych w ludowe stroje członków Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przemaszerował na stadion w Kleczewie. Wyjątek, podkreślający rangę funkcji, mieli jedynie jadący bryczką starostowie dożynek – Renata Kwiatkowska i Krzysztof Michalski.

Witając gości starosta koniński Małgorzata Waszak dziękowała mieszkańcom wsi za ich niezwykłe zaangażowanie i zachęcała wszystkich do kupowania polskich produktów, szczególnie teraz w okresie rosyjskiego embarga nałożonego na polskich producentów żywności.
Po powitaniu część oficjalną rozpoczęło wręczenie odznaczeń i tytułów honorowych. Jako pierwsi odznaczenia odebrali rolnicy. Tytuł „Zasłużony dla Rolnictwa” nadawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił do 13 rolników z powiatu konińskiego. Później odznakę honorową „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” odebrał osobiście prof. dr hab. Benno Kaufhold starosta partnerskiego powiatu Ilm w Niemczech w latach 2006-2012, a następnie tytułem „Zasłużony dla Gminy i Miasta Kleczew” wyróżniono Jana Goińskiego, Władysława Wiśnego oraz Józefa Główczyńskiego.

Niezwykle piękny wymiar miał tegoroczny obrzęd dożynkowy, podczas którego starostwie dożynek przekazali na ręce gospodarzy chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Zdobne i pachnące bochny chleba otrzymali: Małgorzata Waszak – starosta koniński, Marek Wesołowski – burmistrz gminy i miasta Kleczew, a także Janusz Stankiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego i Maciej Trzewiczyński – przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie.

Dożynki jak zawsze były okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Spośród 10 nominowanych gospodarstw, Kapituła Konkursowa statuetkami Żniwiarza nagrodziła pięć: Agnieszki i Roberta Jaworskich z gm. Kramsk, Grażyny i Krzysztofa Michalskich z gm. Kleczew, Agnieszki i Huberta Michalskich z gm. Sompolno, Henryki i Piotra Rosińskich z gm. Ślesin oraz Anny i Marcina Woźniaków także z gm. Ślesin.

Wśród gości tegorocznych dożynek nie zabrakło wicemarszałka sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, który w Kleczewie podziękował rolnikom za codzienny trud pracy wyrażając jednocześnie nadzieję, że sytuacja polityczno-gospodarcza związana z embargiem na polską żywność, nie pogorszy sytuacji polskich rolników.

Część artystyczna dożynek rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu powiatowego „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Tegorocznym zwycięzcą komisja pod przewodnictwem Elżbiety Barszcz – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wybrała wieniec wypleciony przez Sołectwo Marianowo w gm. Ślesin. Drugie miejsce przypadło Sołectwu Kownaty z gm. Wilczyn, a trzecie Woli Spławieckiej z gm. Kleczew. Swoje wieńce nagrodziła tez gmina Kleczew. Spośród sześciu wieńców pięć wyróżniono a pierwsza nagroda przypadła dla Koła Gospodyń Wiejskich z Marszewa. Wieniec ten najbardziej podobał się także publiczności, która wybrała go spośród 19 wieńców.

Kulturalne prezentacje zaczęły się tradycyjnymi przyśpiewkami dożynkowymi w wykonaniu kleczewskiej Kapeli pod Rydlem. Muzyczny i taneczny deser zafundował widzom Zespół Pieśni i Tańca „Łany”. Popis tanecznego kunsztu ozdobiony znakomitym przygotowaniem muzycznym i wokalnym wzbudzał podziw wszystkich widzów. Warto dodać, że to właśnie Zespół „Łany” uświetni tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale.

Powiatowo-gminne dożynki w Kleczewie zakończyła zabawa z zespołem Secret.
Dożynki powiatowo-gminne w Kleczewie
Rozstrzygnięcie konkursu "Powiatowy Rolnik Roku"
Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu "Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy"
Występ Kapeli Pod Rydlem