Młodzież wykazała się w konkursach historycznych

Pod koniec października 140 uczniów z kilkudziesięciu szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu wzięło udział w konkursach historycznych z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Kopernik”.

Młodzież spotkała się 26 i 27 października w Zespole Szkół im. M. Kopernika w Koninie. Podczas rywalizacji uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat zrywu niepodległościowego z lat 1863-1864.  Wśród starszej młodzieży najlepsza okazała się Wiktoria Pilarska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sompolnie. Drugie miejsce zajął Kacper Kowalczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Najbardziej zacięta walka stoczyła się o trzecie miejsce – potrzebne były aż trzy dogrywki. Ostatecznie na podium stanęła Zofia Górna z II LO w Koninie.

Miejsca od IV do VIII zajęli: Maja Champlewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie, Antoni Burdach z ZS im. M. Kopernika w Koninie, Kamil Adamczyk z ZS Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie, Filip Jarkowski z ZSOT w Sompolnie oraz Mikołaj Dziurla z II LO w Koninie.

Z kolei wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Zuzanna Łagocka z SP nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Koninie. Drugie miejsce zajęła Amelia Chomicz z SP nr 8 w Koninie, a trzecie Maciej Osajda z SP nr 12 im. S. Moniuszki w Koninie.

Miejsca od IV do VIII wywalczyli: Borys Nowicki z SP nr 11 im. F. Marciniaka w Koninie, Roksana Kaźmierczak z SP im. B. Prusa w Liścu Wielkim, Fryderyk Szczepański z SP im. J. Pawła II w Kazimierzu Biskupim, Witold Mestrowić z SP nr 12 w Koninie i Małgorzata Kocięda z SP nr 8 w Koninie.

Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej (szkoły ponadpodstawowe) i Powiat Koniński (szkoły podstawowe). Laureaci otrzymali cenne nagrody: laptop, tablet, smartwatch oraz słuchawki komputerowe. Pozostali uczestnicy dostali drobne upominki od Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Partnerem przedsięwzięcia był ZS im. M. Kopernika w Koninie.

Źródło: Stowarzyszenie „Kopernik”
Sala lekcyjna w szkole. Mężczyzna sto, mówi do mikrofonu. Za nim stoją czterej chłopcy w mundurach.
Uczestnicy konkursu siedzą w ławkach. Ławki ustawione są w czterech rzędach.
Nauczyciele i nagrodzeni uczniowie stoją z dyplomami i upominkami.