Mam prawo do radości i szczęścia

Pod hasłem „Mam prawo do radości i szczęścia” delegaci z ognisk środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Konina i powiatu konińskiego zebrali się w poniedziałek (25 czerwca) na sesji Sejmiku Dziecięco-Młodzieżowego TPD. Sejmik z Domu Kultury Oskard był jednym z punktów całorocznych obchodów Roku Korczakowskiego, które wspiera powiat koniński.

Zanim salę wypełniła dyskusja radnych obradujących podczas Sejmiku zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie artystyczne przygotowane przez uczniów Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie.
Później głos zabrali radni - przedstawiciele miejskich i powiatowych świetlic prowadzonych przed koniński oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. I był to głos mówiący o prawach dziecka do wolności, godnego życia, wychowania bez przemocy pod opieką obojga rodziców.

Postulatów w Oskardzie słuchali między innymi przedstawiciele samorządów gmin, miasta i powiatu, parlamentarzyści ziemi konińskiej, przedstawiciele szkół, policji, straży miejskiej czy sądów.

Gościem specjalnym Sejmiku był Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, który przypominał, że jednym z częściej łamanych praw dzieci jest prawo do opieki obojga rodziców, co dotyczy nie tylko sytuacji rozwodowych rodziców, ale też rozłąki spowodowanej wyjazdami zarobkowymi dorosłych. Te ważne słowa padły w regionie, w którym wiele rodzin dzieli emigracja zarobkowa jednego z rodziców doprowadzając często nie tylko do konfliktów, ale nawet rozpadu wielu małżeństw.

Z sesji Sejmiku Dziecięco-Młodzieżowego TPD