Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Majowy weekend w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny majowy weekend przebiegać będzie inaczej niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że musimy spędzić go w domu. W ogrodach licheńskiego sanktuarium można spędzić czas spacerując i ciesząc oko pięknem budzącej się do życia przyrody. Chętni mogą w tym roku skorzystać ze specjalnej linii autobusowej, która w majowy weekend będzie kursowała pomiędzy Licheniem a Koninem.

- „W tym roku, po raz pierwszy w historii, do Lichenia będzie można przyjechać autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Linia specjalna „Licheń” będzie kursowała pomiędzy Koninem a Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym od 1 do 3 maja. Jest to propozycja dla osób, które mają trudności z dojazdem do Lichenia, a chciałyby odwiedzić sanktuarium” – wyjaśnił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.
 
Autobusy będą kursowały cztery razy dziennie. W Koninie autobusy będą rozpoczynały trasę z przystanku przy dworku PKP. W Licheniu miejscem docelowym będzie parking przy domu pielgrzyma Betlejem. Dodatkowo autobusy będą zatrzymywały się na parkingu zlokalizowanym naprzeciwko Lasu Grąblińskiego.
 
W sobotę, 1 maja, księża marianie zapraszają na Mszę Świętą do Lasu Grąblińskiego. Tego dnia przypada 171. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Msza Święta w grąblińskiej puszczy zostanie odprawiona przed Kaplicą Sosny  o godz. 12.00 z zachowaniem przepisów sanitarnych dotyczących pandemii koronawirusa (maseczki, dystans). W tym samym czasie w bazylice zostanie odprawiona Eucharystia w związku z przypadającym wspomnieniem św. Józefa, rzemieślnika.  Gospodarze sanktuarium zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji ludzi pracy, poszukujących pracy oraz zagrożonych utratą pracy.
 
W niedzielę, 2 maja, przypada Dzień Flagi Narodowej. Główna Msza Święta zostanie odprawiona w bazylice o godz. 12.00. Księża marianie zachęcają, aby ten dzień był okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny i pokazania naszego przywiązania do barw narodowych. Tego dnia na elewacjach swoich domów i mieszkań wywieśmy flagi w biało-czerwonych barwach.
 
W poniedziałek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Główna Msza Święta w licheńskiej bazylice o godz. 12.00. Po Mszy św. koncert pieśni maryjnych w wykonaniu p. Barbary Kaczor, organistki bazyliki.
 
W te pierwsze majowe dni będzie można uczestniczyć w nabożeństwach majowych (17.00), adoracji Najświętszego Sakramentu (14.00-16.00) czy przystąpić do Sakramentu Pokuty (podczas każdej Mszy św.).
Pielgrzymi, którzy zechcą przybyć do licheńskiego sanktuarium w nadchodzący majowy weekend, będą mogli także skorzystać z oferty gastronomicznej domów pielgrzyma Arka i Betlejem. W domu pielgrzyma Betlejem do dyspozycji gości będzie kawiarnia oraz restauracja. Z kolei w domu pielgrzyma Arka czynna będzie restauracja. Obydwa obiekty będą czynne w godzinach 9-19. Wszystkie dania dostępne są na wynos w formie cateringowej.
 
Wierni będą mogli także podziwiać widoki Lichenia i okolicy z wieży widokowej znajdującej się po zachodniej stronie bazyliki. W weekend majowy wieża będzie dostępna w godz. 9-17 z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja). Natomiast w dzwonnicy bazyliki będzie można z bliska zobaczyć największy dzwon w Polsce „Bogurodzica”.
 
Godziny odjazdów autobusu MZK z Konina (przystanek PKP): 9:00, 10:45, 13:00, 15:00.
Godziny odjazdów autobusu MZK z Lichenia (DP Betlejem): 9:45, 11:30, 14:00, 18:00.
 

Źródło:
Biuro Prasowe Sanktuarium
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting