Kulturalnie i kulinarnie - XII Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego

„Wspólne działania i wspólna zabawa” połączą uczestników tegorocznego Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego. Tym razem, lokalne samorządy i ich mieszkańcy integrować się będą 24 lipca na plaży Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wilczynie.

„Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego” organizowane jest przez konińskie Starostwo już po raz dwunasty. Od początku, impreza ma na celu promocję dorobku i możliwości rozwojowych gmin powiatu konińskiego. Sprzyja też umacnianiu więzi kulturowych i integracji mieszkańców naszego powiatu.

Od momentu powstania powiatu konińskiego, jego samorząd poszukiwał przedsięwzięć, które integrowałyby samorządy gminne oraz społeczności lokalne. Stąd zrodził się pomysł na coroczne spotkania, początkowo pod nazwą „Wielkie Ruszenie Powiatu”, a później
dla podkreślenia, że gminy są tym najważniejszym podmiotem imprezy, pod hasłem „Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego”.

Przyjęta formuła imprezy i jej cel pozostają jednak od lat  niezmienne.

Nieodzownym elementem Ruszenia są prezentacje artystyczne gmin. Swój dorobek prezentują zespoły wokalne i taneczne z całego powiatu. Promocja lokalnej kultury, tradycji i zwyczajów odbywa się także na specjalnie przygotowanych stoiskach. Prezentowane tam rękodzieło ludowe: rzeźby, haft czy malarstwo, świadczą o bogactwie formy i wysokim poziomie artystycznym lokalnych twórców. Co roku, gminne „ogródki” zaskakują też różnorodnością potraw i produktów kuchni regionalnej.

Tegoroczne, XII „Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego” przebiegać będzie pod hasłem „Wspólne działania – wspólna zabawa”. Do przewodniego tematu nawiązywać będzie wystrój gminnych stoisk oraz bogaty program imprez towarzyszących. Wśród wielu festynowych atrakcji nie zabraknie rywalizacji sportowej samorządowców, konkursów, występów artystycznych czy koncertu z udziałem VIP-ów. Integracyjną zabawę 14 gmin powiatu konińskiego zakończy koncert Wiliama Malcolma – muzyka z Trójmiasta, uczestnika program „X-Factor”, który wykona własne kompozycje i covery popularnych rockowych utworów.

„Do wspólnego działania i wspólnej zabawy” zapraszamy w niedzielne popołudnie 24 lipca na piękną plażę odnowionego Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wilczynie.

Program XII Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego:
14.30 Rozpoczęcie Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego,
14.40 Rozpoczęcie prezentacji Gmin (na scenie)

• Gmina Wilczyn – gospodarz (14.40 – 15.10)
  • Gmina Golina (15.10 – 15.25)
  • Gmina Krzymów (15.25 – 15.40)
  • Gmina Kleczew (15.40 – 15.50)
  • Gmina Kramsk (15.50 – 16.05)
  • Gmina Rychwał (16.05 – 16.25)
  • Gmina Grodziec (16.25 – 16.40)

16.40 Rywalizacja sportowa samorządowców  (boisko i plaża)
17.10 Rozstrzygnięcie konkursów: „Na najładniejsze stoisko gminne Wielkiego Ruszenia” oraz „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną”, wręczenie nagród i wyróżnień (15 min.)
17.20 Ciąg dalszy prezentacji kulturalnych na scenie:

• Gmina Rzgów (17.20 – 17.35)
  • Gmina Stare Miasto (17.35 – 17.50)
  • Gmina Skulsk (17.50 – 18.05)
  • Gmina Ślesin (18.05 – 18.15)
  • Gmina Wierzbinek (18.15 – 18.30)
  • Gmina Sompolno (18.30 – 18.45)

18.50 – 20.20 Występ samorządowy – „Powróćmy jak za dawnych lat…”
20.30 Występ gwiazdy wieczoru – William Malcolm