Konkursy wielkanocne w ZSE-U w Żychlinie

Po raz dziewiąty pod hasłem Szanujemy i kultywujemy polskie tradycje w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbyły się we wtorek (3 kwietnia) konkursy wielkanocne: „Na najpiękniejszą pisankę”, „Jajo w wielkanocnej odsłonie” oraz „Konkurs informatyczny”.

Jajko pełniło ważną rolę w polskiej obyczajowości wielkanocnej. Jest symbolem początku i źródła życia, zmartwychwstania i odrodzenia, a Wielkanoc jest zarazem świętem budzącej się do życia przyrody.Święta Wielkanocne są dla Klubu Młodego Gastronoma działającego przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie okazją do kultywowania staropolskich zwyczajów i obrzędów.

W dziewiątym już konkursie wielkanocnym wzięło udział 34 uczniów szkół gimnazjalnych z Konina i powiatu konińskiego. Uczniowie zaprezentowali swój talent plastyczny oraz znajomość tradycji sporządzania pisanek.

Dla uczniów klas gimnazjalnych, którzy tradycję łączą z nowoczesnością zorganizowany został konkurs informatyczny, który po raz szósty odbył się w naszej szkole, a którego tematem przewodnim były zwyczaje i tradycje wielkanocne. Rywalizowało w nim 26 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych.

Uczniowie klas gastronomicznych z ZSE-U w Żychlinie wzięli natomiast udział w konkursie kulinarnym, sporządzając tradycyjne potrawy świąteczne z jajkiem w roli głównej.

Patronat nad konkursem sprawowała Starosta Koniński Pani Małgorzata Waszak.

Wyniki Konkursów:

„Najpiękniejsza Pisanka”
I miejsce Krzysztof Walczak – Gimnazjum w Rychwale
II miejsce Eryk Waleriańczyk – Gimnazjum w Starym Mieście
III miejsce Kacper Zrąbkowski – Gimnazjum nr 2 w Koninie

Konkurs informatyczny:
I miejsce Dominika Stasińska Gimnazjum Nr 2 w Koninie
II miejsce Ewelina Łukawska Gimnazjum Nr 2 w Koninie
II miejsce Maria Ziemkiewicz Gimnazjum w Żychlinie
II miejsce Martyna Glapińska Gimnazjum w Żychlinie

„Jajo w wielkanocnej odsłonie”
I miejsce Paulina Pawłowska III TŻiGD