Jubileusz Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie

Od ćwierć wieku mobilizuje do działania młodych ludzi i rozbudza ich zainteresowania, uczy jak żyć i jak radzić sobie z codziennymi trudnościami. Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. W gronie zaproszonych gości i przyjaciół świętować  będzie z tej okazji 17 czerwca o godz.10.00 w Termach Ślesińskich.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie pełni funkcję ośrodka wsparcia dla środowiska edukacyjnego powiatu konińskiego. Oferuje szeroki wachlarz pomocy psychologiczno- pedagogicznej obejmującej: działalność diagnostyczną, terapeutyczną, edukacyjną i informacyjną, a także doradztwo zawodowe oraz pomoc psychologiczną w kryzysie i metodyczną dla nauczycieli.
Zadania te realizuje 27-osobowy zespół specjalistów: psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych i lekarzy oraz 5 pracowników administracyjno-obsługowych.
Poczucie odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby dziecka i młodzieży oraz ich najbliższego otoczenia, połączone z długoletnim doświadczeniem, pozwoliło Poradni wypracować rzetelne i skuteczne metody pracy. Jak podkreśla jej dyrektor, Małgorzata Sobieraj „udało nam się osiągnąć markę instytucji profesjonalnej, otwartej na zmiany i elastycznej, łączącej energię młodości z wieloletnim doświadczeniem specjalistów, która na pierwszym miejscu stawia dobro korzystających z naszej pomocy osób”.
Początki działalności Poradni nie były jednak łatwe. Powołana 25 lat temu, jako Filia Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Koninie dysponowała jednym pomieszczeniem w budynku Szkoły Podstawowej w Ślesinie i zatrudniała trzech pracowników. Jej działalność skoncentrowana na  pracy diagnostycznej obejmowała teren dwóch gmin: Ślesina i Skulska.
Przełomowym momentem w historii placówki okazał się rok 1994, kiedy to stała się samodzielną jednostką administracyjno-budżetową i jako Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie przejęła cały zakres działań w zakresie diagnozy, terapii, orzecznictwa, preorientacji zawodowej i doradztwa. Pięć lat później, w wyniku reformy administracyjnej kraju, organem prowadzącym placówki został powiat koniński  i  jest nim do dziś. Od początku, władze powiatu zaangażowały się w działania na rzecz dostosowania Poradni do obowiązujących standardów. Rada Powiatu Konińskiego przekształciła placówkę w Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z filią w Koninie. Jej reorganizacja spowodowała zwiększenie rejonu oddziaływania i zakresu działań placówki. Z małej poradni w Ślesinie utworzona została duża placówka powiatowa obejmująca swoim wsparciem dzieci i młodzież, rodziców i nauczycieli z placówek oświatowych z całego powiatu konińskiego.
W ciągu 10 ostatnich lat Poradnia osiągnęła wysoki poziom organizacji oraz wypracowała metody pracy zapewniające specjalistyczną i profesjonalną pomoc, nacechowaną dużą życzliwością i zrozumieniem.

Już za kilka dni, 17 czerwca, Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie świętować będzie swój jubileusz. Uroczystość stanie się okazją by podzielić się sukcesami placówki, jak i problemami, z jakimi przyszło jej się w tym czasie borykać. Zaproszeni goście, będą mogli m.in. obejrzeć prezentację multimedialną dokumentującą 25 lat historii placówki oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.

W imieniu Starosty Konińskiego oraz Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowych obchodach Placówki, które rozpoczną się o godzinie 10.00  w Termach Ślesińskich.