Jeziorsko zwiększa zrzut, prom w Biechowach nieczynny

Biuro Spraw Obronnych konińskiego starostwa informuje, że w celu zwiększenia rezerwy powodziowej na zbiorniku Jeziorsko, wczoraj w godzinach południowych podjęto decyzję o zwiększeniu zrzutu wody z akwenu z 72 m3/s do 79 m3/s. Spowodowało to zauważalny wzrost poziomu wody na rzece Warcie i spodziewane jest dalsze wypływanie wody poza koryto rzeczne.

W związku z tą sytuacją, Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie zawiesił 10 października kursowanie promu w miejscowości Biechowy, gm. Kramsk. Przeprawa będzie nieczynna aż do odwołania.

Według ostatniego pomiaru telemetrycznego na wodowskazie w Sławsku (z godz. 6.00) stan wody utrzymywał się na wysokości 400 cm. Poziom ostrzegawczy dla powiatu konińskiego (w tym miejscu pomiaru) wynosi 450 cm, a poziom alarmowy - 480 cm.

Jak zapewnia Paweł Figurski - kierownik Biura Spraw Obronnych, aktualnie nie ma zagrożenia powodziowego, a sytuacja na rzece jest monitorowana przez służby Centrum Zarządzania Kryzysowego Powiatu Konińskiego i Miasta Konina oraz Wojewody Wielkopolskiego.

Wszyscy zainteresowani mogą na bieżąco śledzić dane dotyczące poziomu rzeki Warty na wysokości wodowskazu w Sławsku na stronie Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego Powiatu Konińskiego.