Strona główna

Integracja, prezenty i wata cukrowa, czyli spotkanie mikołajkowe rodzin zastępczych z powiatu

W piątkowe przedpołudnie w auli Akademii Nauk Stosowanych w Koninie zagościł nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Kolejny raz, rodziny zastępcze z powiatu konińskiego spotkały się w murach uczelni ze Świętym Mikołajem.

- „Przedświąteczne spotkania rodzin zastępczych organizujemy już od kilku lat. Są one doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji. Sprzyjają umacnianiu więzi pomiędzy rodzinami i wspierającymi je instytucjami, a także przyczyniają się do promocji pieczy zastępczej w celu pozyskiwania nowych kandydatów. Między innymi, poprzez takie działania wspieramy nasze rodziny oraz pomagamy w pełnieniu trudnych codziennych zadań” - mówi Elżbieta Sroczyńska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

W wydarzeniu pn. „Bajkowa Kraina – spotkanie z Mikołajem 2023 r.” wzięło udział blisko 300 osób. Na jego uczestników czekało wiele atrakcji: malowanie świątecznych obrazów, dekorowanie bombek, wspólne zabawy i tańce. Świąteczny charakter spotkania podkreślił występ dziecięcej grupy tanecznej FART z Konina pod kierunkiem Justyny Szczap oraz wspólne kolędowanie z Bałwankową Rodziną. Najwięcej emocji wśród najmłodszych wywołało spotkanie ze św. Mikołajem, który przyniósł upominki oraz słodki, świąteczny poczęstunek i… watę cukrową.

- „W tym roku dla podopiecznych i dzieci biologicznych naszych rodzin przygotowaliśmy trzysta paczek. Było to możliwe dzięki hojności wielu sponsorów, którym z całego serca dziękujemy. Podziękowania za pomoc w organizacji imprezy kierujemy również do dr hab. Kingi Przybyszewskiej z Akademii Nauk Stosowanych w Koninie oraz studentów ANS z kierunków resocjalizacja i pedagogika, Nadleśnictwa Konin, Koła Gospodyń Wiejskich wsi Janowice, a także młodych wolontariuszy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu i miasta” - dodaje Dorota Kaźmierczak, kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR w Koninie.

Rodzinne formy opieki są najkorzystniejszą z form pomocy dla dzieci potrzebujących wsparcia. Obecnie system pieczy zastępczej w powiecie konińskim tworzą 134 rodziny zastępcze (w tym 18 zawodowych), w których przebywa 237 dzieci.