Inicjatywa JEREMIE – środki dla przedsiębiorczych

Spotkanie dla osób poszukujących kapitału na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności gospodarczej „Inicjatywa JEREMIE – środki dla przedsiębiorczych”, odbyło się 12 lipca 2012 r. w konińskim starostwie. Jego inicjatorem był Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koninie.

Osobom bezrobotnym, absolwentom i przedsiębiorcom przybliżone zostały zasady wsparcia unijnego w ramach Inicjatywy JEREMIE. Tematyka JEREMIE cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na spotkanie przybyło liczne grono mieszkańców Konina, powiatu konińskiego, Słupcy, a nawet Wrześni. Głos zabrali: przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego oraz Agencji Rozwoju Regionalnego.

Przedsiębiorcy pytali o to czy np. pożyczkę z JEREMIE można przeznaczyć na stworzenie nowego miejsca pracy i koszty wynagrodzenia, czy ubiegając się o wsparcie, tak jak w dotacjach bezzwrotnych wymagane jest tworzenie biznes - planów, na jakich zasadach ustalane jest oprocentowanie i marża od udzielanych pożyczek i poręczeń.

JEREMIE z j. angielskiego oznacza wspólne zasoby dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to nowa inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia powołana w 2007 r. przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Umowę w ramach JEREMIE w Województwie Wielkopolskim podpisano w 2009 roku na kwotę 500 mln zł. Utworzono Fundusz Powierniczy JEREMIE Województwa Wielkopolskiego, do którego przekazano wkład finansowy. Bank Gospodarstwa Krajowego – Menadżer Funduszu, przeprowadził konkursy i wyłonił Pośredników Finansowych, do których przedsiębiorcy mogą zwracać się po wsparcie.

JEREMIE polega na odejściu od tradycyjnego bezzwrotnego dofinansowania ze środków unijnych, na rzecz wsparcia zwrotnego (odnawialnego) w postaci preferencyjnych pożyczek, kredytów i poręczeń. Mechanizm odnawialny polega na tym, że raz wydatkowane środki wracają i ponownie są inwestowane. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP. Inicjatywa JEREMIE skierowana jest przede wszystkim dla firm, które rozpoczynają działalność, nie posiadają historii kredytowej, czy zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Szczegółowe informacje o inicjatywie znajdują się na stronie www.jeremie.com.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Inicjatywa JEREMIE ? środki dla przedsiębiorczych