Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

„GWAREK 2023” – ważne szkolenie na wypadek zagrożenia za nami

Szkolenie obronne doskonalące pod kryptonimem „GWAREK 2023” zostało przeprowadzone w dniach 16-17 listopada 2023 r. w Ślesinie. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Koninie we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Kleczewie oraz Urzędem Gminy w Kramsku. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas sytuacji kryzysowych na terenie powiatu.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Wicestarostę Konińskiego Władysława Kocaja, który podziękował wszystkim za przybycie oraz podkreślił znaczenie udziału w ćwiczeniu obronnym jako istotnym elemencie kształtowania bezpieczeństwa powiatu.
 
W dalszej kolejności, w ramach ćwiczeń doskonalących odbyło się m.in. szkolenie teoretyczno - praktyczne, prowadzone przez asp. sztab. Dariusza Staszaka, mł. asp. Kamila Krowiaka i porucznika Adama Frąckowiaka z obszaru zasad współpracy Policji i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie z organami administracji publicznej w czasie podwyższonej gotowości obronnej państwa.
 
Kolejno wdrożono scenariusz ćwiczeń praktycznych, który pozwolił na rozwijanie i doskonalenie umiejętności współdziałania zespołowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Pierwszym z zadań było rozwinięcie Stałego Dyżuru przez pracowników Starostwa Powiatowego w Koninie, gmin powiatu konińskiego oraz nawiązanie łączności z wybranymi jednostkami – aplikacyjne przekazanie meldunków. W drugim etapie pracownicy do spraw zarządzania kryzysowego oraz służby mundurowe musiały zmierzyć się z nagłymi sytuacjami kryzysowymi takimi jak lokalne podtopienia budynków mieszkalnych i rolnych, wybuchy gazu w budynkach, zanieczyszczenie wody i osoby z objawami zatrucia czy awaria sieci energetycznej spowodowana silnymi porywami wiatru.
 
W działania zaangażowani byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Koninie, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Koninie, pracownicy Starostwa Powiatowego w Koninie, przedstawiciele gmin powiatu konińskiego odpowiedzialni za realizację zadań obronnych oraz przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie.
 
Następnego dnia została wygłoszona prelekcja przez dr Mirosława Żywiołowskiego na temat zasad ochrony informacji niejawnych w czasie realizacji zadań obronnych.    
 
Na zakończenie głos zabrała Pani Kamila Grobelska - Kierownik Biura Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Koninie, a zarazem współorganizator szkolenia - dziękując za obecność i zaangażowanie uczestników, zapowiadając organizację kolejnych spotkań w celu usprawnienia całej procedury związanej z reagowaniem na rzeczywiste sytuacje kryzysowe. Jak podkreśliła Kamila Grobelska – „Ćwiczenia takie mają bardzo ważne znaczenie, a tego typu działania są doskonałą okazją do wypracowywania metod i form współdziałania różnych służb w realnych warunkach zagrożenia. Ciągłe doskonalenie zawodowe wpływa na jeszcze wyższą zdolność do działania w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Ważne jest przećwiczenie systemów współpracy między służbami.”
 
Sala. Kilkadzieścia osób. Uczestnicy szkolenia stoją, pozują do zdjęcia.
Kobieta w białej koszuli i czarnych spodniach mówi do mikrofonu. Dwóch polcjantów siedzi przy stole.
Kobieta i trzech mężczyzn siedzą przy stole. Jeden mężczyzna stoi i mówi do mikrofonu.
Uczestnicy szkolenia siedzą przy stolikach ustawionych w literę u.
Mężczyzna i kobieta siedzą przed laptopem.
Uczestnicy szkolenia siedzą w parach przed laptopami.
Dwóch policjantów siedzi przed laptopem.
Uczestnicy szkolenia siedzą przed laptopami.
Cztery uczestniczki szkolenia siedzą przed laptopami.
Uczestnicy szkolenia siedzą przed laptopami. Jedna kobieta stoi.
Dwóch strażaków oraz mężczyzna i kobieta siedzą przed laptopami.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting