Gala Powiatu Konińskiego

Tegoroczna Gala Powiatu Konińskiego, podobnie jak powiaty, wkroczyła w dorosłość. Po raz osiemnasty, 27 stycznia 2017 r. w Konińskim Domu Kultury, władze powiatu końskiego podsumowały miniony rok, dziękując za wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia.

„Osiemnaście lat istnienia samorządu powiatowego udowodniło, że powiaty wpisały się w lokalną rzeczywistość i wypracowały sobie pozycję ważnego partnera w realizacji wielu przedsięwzięć” – powiedział przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Janusz Stankiewicz. „Rozumiemy, że tylko zgodna współpraca i wzajemna pomoc może przynieść pożądane i wymierne efekty dla społeczeństwa” – dodał starosta Stanisław Bielik dziękując samorządowcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych, służb mundurowych, mediom lokalnym, pracownikom starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu oraz wszystkim obecnym na Gali.

Najważniejszym jednak punktem programu było wręczenie statuetek „Nagrody za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego”.

W dziedzinie „Gospodarka” Zarząd Powiatu nominował 4 przedsiębiorstwa: Grupę Producentów Owoców ROYAL sp. z o.o. z siedzibą w Sompolinku, PHRB R&R Emilia Płocińska z siedzibą w Lisewie, EdDar sp. z o.o. z siedzibą w Grodźcu oraz BOOKS sp. z o.o. sp. komandytowa z siedzibą w Żychlinie. Statuetkę otrzymała Grupa Producentów Owoców ROYAL sp. z o.o. - za aktywne wspieranie marki „Sady Sompolna”, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, wspieranie wydarzeń kulturalnych w gminie i otwartość na współpracę w promocji samorządu gminnego i powiatowego.

W kategorii „Kultura”, nominację otrzymali: Sompoleńska Orkiestra Dęta, Przemysław Domagalski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, Amelia Nowak – tancerka z zespołu RYTMIX oraz Orkiestra Dęta Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kleczewie. Statuetki trafiły do Przemysława Domagalskiego aktywnego organizatora życia kulturalnego lokalnej społeczności w Kramsku oraz do Sompoleńskiej Orkiestry Dętej, która poprzez angażowanie w swoich szeregach dzieci, dorosłych i seniorów znakomicie wypełnia hasło promocyjne powiatu konińskiego „Energia Pokoleń”.

Za osiągnięcia w dziedzinie  „Sport i turystyka” do nagrody nominowano: Justynę Szmajdkę – zawodniczkę karate z gminy Skulsk, Roberta Majdeckiego – działacza sportowego z gminy Ślesin, Michała Reka – prezesa Ludowego Zespołu Sportowego ORZEŁ Osiecza oraz Klub Sportowy TEAM ze Starego Miasta.
Statuetką wyróżniono Roberta Majdeckiego, instruktora, popularyzatora szachów, prowadzącego zajęcia w Klubie Szachowym Gambit w Ślesinie.

Za „Działalność społeczną” nominację otrzymali: Irena Arend – sołtys Janowa, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dankowie, Tadeusz Jelinek – proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Marcjanki. W tej kategorii Zarząd Powiatu uhonorował statuetką Irenę Arend, podkreślając aktywność i upór w realizacji przedsięwzięć aktywizujących lokalną społeczność gminy Kleczew.

Wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”, które otrzymali: Bolesław Pyrdał i Paweł Domański. Tytuł „Wolontariusza Roku” w powiecie konińskim wyróżniono Beatę Łuczyńską działającą w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Kleczewie.
Do gmin najmocniej zaangażowanych we współzawodnictwo sportowe mieszkańców trafiły medale 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych, które uchwałą Rady Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS nadano burmistrzom gmin i miast Kleczew i Rychwał, wójtowi Starego Miasta oraz Tadeuszowi Nowickiemu, byłemu burmistrzowi miasta i gminy Golina.

Nie zabrakło też akcentów muzycznych. Uroczystość uświetniły występy uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rychwale: Klaudi Walczak i Maciej Bajera, Agaty Sieczkowskiej z Gimnazjum w Golinie oraz Wiktorii Adamczyk z gminy Wierzbinek.

Zwieńczeniem galowego wieczoru był koncert, przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu, wszechstronnie uzdolnionego krakowskiego aktora i piosenkarza Jacka Wójcickiego.
Po Gali można było skosztować potraw przygotowanych na tę okazję przez Koła Gospodyń Wiejskich z Rudzicy, Mniszek, Biskupic i Dankowa.
18. Gala Powiatu Konińskiego
Występ uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale