Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Festiwal Radości Maryja i Młodzi w Licheniu

Warsztaty tematyczne, modlitwa, muzyka, świadectwa oraz dobre jedzenie czekają na młodych ludzi, którzy w sobotę, 17 lipca, wezmą udział w Festiwalu Radości „Maryja i Młodzi” organizowanym w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Do udziału w wydarzeniu zaprasza ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu, opiekun duchowy młodzieżowej grupy ELO, czyli Ewangelizacyjnego Licheńskiego Ośrodka.

- „Pierwotnie Festiwal był planowany jako wydarzenie kilkudniowe. Jako organizatorzy założyliśmy, że aby mógł się odbyć w pierwotnej formule, musielibyśmy zgromadzić min. 250 osób. I choć zainteresowanie naszym Festiwalem jest duże, nie udało nam się osiągnąć założonego minimum. Myślę, że wynika to z faktu, że jest to nowa propozycja. Wpływ na frekwencje z pewnością ma także pandemia koronawirusa. Wiele osób chciałoby przyjechać i zobaczyć nasz Festiwal, bez formalnego w nim uczestnictwa” – wyjaśnił ks. Rafał Krauze MIC.

W związku z powyższym, licheński Festiwal został ograniczony do jednego dnia. Osoby zainteresowane wydarzeniem mogą tego dnia przyjechać do Lichenia i skorzystać z propozycji przygotowanych w ramach festiwalu.
Jak dodał ks. Rafał Krauze, wszyscy zaproszeni i przewidziani w pierwotnym programie goście pojawią się w Licheniu w sobotę, 17 lipca.

- „Tego dnia z młodzieżą spotkają się: ks. Jakub Bartczak, zespoły „Muode koty” i „Wyrwani z niewoli”, a także muzyk Leopold Twardowski ze wspólnoty „Na fali wielbienia”. Pojawią się także małżeństwa Gomułków i Piechów, którzy podzielą się z uczestnikami swoimi świadectwami życia w sakramentalnym związku małżeńskim” – dodał ks. Krauze.
Program festiwalu

Otwarcie Festiwalu zaplanowano na godz. 10:00 na placu koronacyjnym nieopodal kościoła parafialnego pw. św. Doroty. Na początek organizatorzy zapraszają na warsztaty, które wpisują się w konwencję wesela, jako formuły Festiwalu. Od 10:00 do 12:00 organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach, m.in. tanecznych oraz makijażu.

O godz.12:00 wystąpi pierwszy z gości, czyli rapujący ks. Jakub Bartczak. Od godz. 13 nastąpi przerwa obiadowa, w trakcie której uczestnicy Festiwalu „Maryja i Młodzi” będą mogli posilić się korzystając z oferty food trucków znajdujących się na placu.
Od 14.30 zaproszeni goście – państwo Monika i Marcin Gomułkowie opowiedzą o swoim narzeczeństwie i czasie przed ślubem.

- „O 15:30 rozpocznie się czas kawalerski i panieński, które zmierzać będą do uroczystości zaślubin. Uformowany zostanie orszak weselny, który następnie uda się do kościoła św. Doroty na Mszę św., podczas której muzycznie będzie posługiwał zespół „Na fali wielbienia” wraz z Leopoldem Twardowskim wraz z profesjonalnymi muzykami, którzy każdego roku organizują koncert Jednego Serca, jednego ducha, największego w naszym kraju koncertu uwielbienia” – wyjaśnia ks. Krauze.

Do uczestnictwa w Mszy św. zaproszeni są wszyscy uczestnicy Festiwalu, a w szczególności pary małżeńskie w strojach ślubnych, gdyż podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

- „Należy podkreślić, że główna idea i zamysł Festiwalu ogniskuje wokół wesela opisanego w Ewangelii wg św. Jana, gdzie widzimy Maryję i Jezusa jako gości weselnych. Podczas uroczystości Jezus, na prośbę Swojej Matki, przemienia wodę w wino. Dlatego formuła naszego Festiwalu odnosi się do tego, że Maryja zaprasza na wesele. Zależało nam, aby dotrzeć do młodzieży, która patrzy dziś na Kościół przez pryzmat coniedzielnej Eucharystii, a która dla nich bywa czasami niezrozumiała, gdzie brakuje radości z możliwości spotkania się z żywym i prawdziwym Bogiem, który przyszedł na ziemie dla nas, aby nas zbawić. Chcemy  pokazać i podkreślić, że przyjście Jezusa Chrystusa było także dla naszej radości, która jest czymś naturalnym, dobry i oczekiwanym w Kościele” – mówi marianin.

W trakcie Mszy św. słowo do zgromadzonych wygłosi ks. Piotr Kieniewicz MIC, bioetyk, autor książki „Małżeński labirynt”.
Po Mszy św. uczestnicy Festiwalu powrócą na plac koronacyjny, gdzie świadectwo wygłoszą małżonkowie – Karolina i Maciej Piechowie, którzy podzielą się wspomnieniami dotyczącymi swojej  relacji małżeńskiej; tego, jak przeżywają swoje małżeństwo i jak wyglądają ich relacje w związku sakramentalnym.
O godz. 20:00 zaplanowano koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”, a o 21:30 wystąpi zespół „Muode koty”. Jak dodał ks. Krauze, przez cały czas trwania Festiwalu, na placu będzie także dostęny Namiot Wstawienniczy, gdzie członkowie Ekipy dla Jezus, czyli Licheńskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej, będą modlić się za osoby, które wyrażą także chęć.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE bp Krzysztof Wętkowski, biskup włocławski, pan Stanisław Bielik, starosta powiatu konińskiego oraz pan Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin. Festiwalowi patronują także: Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa, TVP Poznań, TV Maksymilian, TV Wielkopolska, Radio Emaus, Radio Niepokalanów, Radio Konin FM, opoka.org.pl,. stacja7.pl, konin.lm.pl, Przegląd Koniński.
 
Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie internetowej www.festiwallichen.com.
Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
 
Festiwal Radości Maryja i Młodzi w Licheniu
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting