Festiwal Kultury "W stronę tradycji"

Prezentacje zespołów ludowych, konkurs wysypywania wzorów piaskiem, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, kiermasz rękodzieła artystycznego oraz warsztaty plastyczne to program zbliżającego się Festiwalu Kultury „W stronę tradycji”. Na 6. edycję wydarzenia pod patronatem Starosty Konińskiego zapraszają: Wójt Gminy Kramsk, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – 5 lipca od g. 15.00, amfiteatr w Kramsku.

Niezmiennie głównym celem Festiwalu jest wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej poprzez prezentację ludowych tradycji Wielkopolski wschodniej oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń instruktorów i zespołów ludowych. W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczymy: zespoły śpiewacze, kapele ludowe, gawędziarzy, solistów wokalistów i instrumentalistów oraz zespoły taneczne. Laureat otrzyma nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Równolegle do prezentacji muzycznych odbędzie się konkurs wysypywania wzorów piaskiem. Uczestnicy, podobnie jak w poprzednich latach, stworzą wzory kujawskie miałkim, białym piaskiem na specjalnie przygotowanej do konkursu powierzchni.

Aby przybliżać tradycje ludowe młodemu pokoleniu przygotowano również edukacyjne warsztaty plastyczne. Dzieci i młodzież będą wykonywać kwiaty z bibuły oraz wezmą udział w zabawie w malowanie strojów ludowych z najważniejszych regionów etnograficznych Polski.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”. Imprezie towarzyszyć będzie także kiermasz rękodzieła artystycznego. Regionalni twórcy pokażą m.in. hafty, rzeźby, wyroby z wikliny.

W ramach Festiwalu będzie można również obejrzeć (od 22 czerwca do 5 lipca) przygotowaną w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (ul. Okólna) wystawę poświęconą Oskarowi Kolbergowi – kompozytorowi, wybitnemu folkloryście i etnografowi oraz wystawę prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”.