Estońscy 50+ odwiedzili powiat koniński

Pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów z regionu Lääne Viru w Estonii odwiedziła w piątek (20 lipca) powiat koniński. Był to ich pierwszy przystanek podczas wizyty w Polsce.

Wizyta estońskich seniorów rozpoczęła się od spotkania z wicestarostą konińskim Andrzejem Nowakiem, który w kilku słowach przybliżył gościom problematykę pomocy społecznej w powiecie konińskim i zaprosił do obejrzenia krótkiego filmu o powiecie.

Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym seniorzy pojechali do Kramska. W tamtejszym Domu Strażaka seniorzy z Lääne Viru spotkali się z przedstawicielkami Klubu Seniora z Kramska, które dla gości z północy przygotowały regionalne potrawy oraz zaprezentowały wykonywane przez siebie rękodzieła (m.in. rzeźby i szydełkowanie).

Swoje umiejętności wokalne zaprezentował także zespół „Sentymentalne Serca”. Na reakcję estońskich seniorów nie trzeba było długo czekać. Po kilku chwilach salę Domu Strażaka wypełnili tańczący wspólnie seniorzy z Polski i Estonii. – Dziękujemy za niezwykle ciepłe przyjęcie i wspólny taniec, który z pewnością zbliżył nas wszystkich do siebie – powiedziała Eve Tamm, przewodnicząca Związku Emerytów z regionu Lääne Viru. Panie z Klubu Seniora już zadeklarowały, że w przyszłym roku odwiedzą Estonię.

Estońscy seniorzy odwiedzili takżeSanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zwiedzili bazylikę, kościół św. Doroty oraz podziwiali – z tarasu widokowego na wieży bazyliki – panoramę okolicy. Ostatnim punktem programu był spacer bulwarem nad jeziorem Ślesińskim, gdzie estońscy goście sprawdzili także swoją kondycję na specjalnie zamontowanym tam placu aktywności dla seniorów.

Na trasie polskiej podróży estońskich emerytów znalazły się także Częstochowa, Wieliczka, Kraków i Oświęcim. – Mamy nadzieję, że to polsko-estońskie spotkanie pozwoliło nie tylko na wymianę doświadczeń pomiędzy środowiskami seniorów, ale zaowocuje w przyszłości wspólnymi przedsięwzięciami – powiedziała Ewelina Rapeła zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju konińskiego Starostwa.

Powiat Koniński z regionem Lääne Viru współpracuje od sześciu lat. Do tej pory realizowane były przedsięwzięcia w dziedzinie kultury, edukacji, rolnictwa, pomocy społecznej oraz  wspierania przedsiębiorczości.

Polsko-estońskie spotkanie seniorów wpisuje się w strategię komunikacji marketingowej Powiatu Konińskiego, a także nawiązuje do ustanowionych w 2012 roku obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Estońscy 50+ odwiedzili powiat koniński