EKOKAMERY rozdane

Pierwsze „EKOKAMERY” rozdane. Wśród laureatów ekologicznych statuetek szkoły podstawowe z Biskupic i Kawnic oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych z Żychlina.

W miniony piątek (2 czerwca) w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec odbył się finał I edycji konkursu „EKOKAMERA” pod hasłem „Klaps, kamera, akcja – nakręcona segregacja”. Konkurs zorganizowano, aby promować wśród młodzieży ideę powtórnego wykorzystania odpadów oraz zapobiegania nadmiernego ich powstawania. W tym celu przed jego uczestnikami postawiono zadanie polegające na nakręceniu 60-sekundowego filmiku obrazującego prawidłową segregację odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Wyzwanie to podjęli uczniowie 19 szkół z powiatu konińskiego i miasta Konina nadsyłając 35 filmów nawiązujących do tematu segregacji. Zgodnie z regulaminem konkursu, zrealizowane obrazy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych uczestników: uczniowie klas V-VI, uczniowie klas VII-VIII oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Na zaplanowany 2 czerwca finał I edycji EKOKAMERY zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy. Spotkanie w Ośrodku Edukacji Leśnej w Grodźcu rozpoczęło się od ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród jego laureatom.

Decyzją jury, tegorocznymi zwycięzcami konkursu EKOKAMERA „Klaps, kamera, akcja – nakręcona segregacja” zostały: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Gen. E. Taczanowskiego w Biskupicach (w kategorii klas V-VI), Szkoła Podstawowa im. S. Wyspiańskiego w Kawnicach (w kategorii klas VII-VIII) oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie. Zdobywcy pierwszych miejsc uhonorowani zostali statuetkami „EKOKAMERY”.

Nagrody za miejsce drugie przypadły: Społecznej Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Lipicach (w kategorii klas V-VI), Szkole Podstawowej im. S. Ciesiołkiewicza w Anielewie (w kategorii klas VII-VIII) oraz Zespołowi Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie.

Z trzecią lokatą udział w konkursie zakończyły: Szkoła Podstawowa im. S. Ciesiołkiewicza w Anielewie (w kategorii klas V-VI), Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Wąsoszach (w kategorii klas VII-VIII) oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.

Nagrodę specjalną, przyznaną przez uczestników konkursu, otrzymała Społeczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Lipicach.

– „Finaliści konkursu zostali obdarowani wieloma atrakcyjnymi nagrodami. Zwycięskie szkoły otrzymały: mikroskopy cyfrowe, mikroskopy, kompasy, a także lunety, mikrofony nagłowne oraz zestaw piłek do siatkówki i piłki nożnej. Na autorów nagrodzonych filmów czekały aparaty INSTAX, smartwatche oraz głośniki bezprzewodowe, a praca ich opiekunów została doceniona bonami upominkowymi. Zarówno nagrody, jak i pamiątkowe dyplomy wręczyli finalistom konkursu przedstawiciele jego organizatorów: wicestarosta koniński Władysław Kocaj, wójt gminy Grodziec Mariusz Woźniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak oraz w imieniu Prezydenta Miasta Konina - Anna Kaszkowiak-Sypniewska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska” – poinformowała Agnieszka Rączka inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w konińskim starostwie.

Po emocjach związanych z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, na uczestników finału I edycji konkursu „EKOKAMERA” czekały jeszcze ekologiczne warsztaty, konkursy i gra terenowa. Dobrą zabawę w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Grodziec umilił poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowych Grądów i Królikowa Czwartego.
EKOKAMERY rozdane