Dowód rejestracyjny i polisa OC wymagane podczas jazdy autem

Uwaga kierowcy! Za poruszanie się pojazdem po drodze bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC nadal grozi mandat.

W poniedziałek 4 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzają liczne ułatwienia dla kierowców, m.in. znoszą karę grzywny nakładaną w drodze mandatu za brak dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia ubezpieczenia OC.

- Niestety, na to udogodnienie będziemy musieli jeszcze poczekać - informuje Marcin Wietrzykowski naczelnik Wydziału Komunikacji konińskiego starostwa.

- Wbrew komunikatom pojawiającym się w niektórych mediach, z dniem 4 czerwca nie ustaje obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Jest to tylko dzień wejścia w życie ustawy, która umożliwia takie rozwiązanie techniczne od chwili uruchomienia Centralnej Ewidencji Kierowców w wersji 2.0 - mówi naczelnik Wietrzykowski.

Aby poruszane się pojazdem po drodze bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC było możliwe, działać musi Centralna Ewidencja Kierowców w wersji 2.0 oraz połączenia pomiędzy nią i służbami, które mają prawo kontrolować kierowców, np. Policją czy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. Nowe przepisy zaczną, więc obowiązywać po wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technicznych. O uruchomieniu funkcjonalności systemu poinformuje nas minister właściwy do spraw informatyzacji.

Do tego czasu, kierowcy, którzy nie będą mieli przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC, narażają się podczas kontroli drogowej na otrzymanie mandatu. Brak jednego z tych dokumentów karany jest grzywną w wysokości 50 zł, co oznacza, że policjant może wystawić mandat karny na kwotę 100 zł.