Dowiedz się czym oddychasz - Powiat Koniński ponownie edukuje i promuje powietrze wolne od smogu

Powiat Koniński 13 czerwca 2017 r. podpisał kolejną już umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o dofinansowanie projektu pn. „Olimpiada wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej”.

Olimpiada jest jednym z działań realizujących Plan Zrównoważonego Gospodarowania Energią Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Konińskiej. W zeszłym roku skierowana była do gimnazjalistów. Tym razem mogą w niej wziąć udział uczniowie 6 klas szkół podstawowych z powiatu konińskiego i miasta Konina (Aglomeracja Konińska) zainteresowani ekologią – zwłaszcza tematyką nadmiernej niskiej emisji.

Głównym celem olimpiady jest zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz podniesienie świadomości uczestników nt. niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii. Olimpiada podobnie jak w zeszłym roku składać będzie się z kilku etapów. Pierwszy, który rozpocznie się we wrześniu to rekrutacja szkół polegająca na zaproszeniu ich do udziału w Olimpiadzie i przyjmowanie od nich w wyznaczonym dniu zgłoszeń elektronicznych – maksymalnie pierwszych 30 szkół. Potem nastąpią eliminacje szkolne, polegające na przeprowadzeniu w szkołach lekcji na temat niskiej emisji oraz test wiedzy, który wyłoni ostatecznie najlepszego ucznia reprezentującego szkołę w finale. Trzeci – ostatni etap – to finał polegający na przygotowaniu przez najlepszych uczniów plakatu zachęcającego do ograniczenia niskiej emisji komunikacyjnej lub komunalnej bądź promującego ochronę powietrza, czy też odnawialne źródła energii występujące w okolicy. Autorzy najwyżej ocenionych prezentacji oraz reprezentowane przez nich szkoły otrzymają nagrody rzeczowe. Finał odbędzie się na początku listopada w Starostwie Powiatowym w Koninie – informuje Dorota Szkudlarek, kierownik projektu.

Informacji na temat Olimpiady udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie, tel. 63 240 32 27, email: niska.emisja@powiat.konin.pl

Logotyp WFOŚiGWPrzedsięwzięcie pn.: „Olimpiada wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej” dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.