Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Dopłaty z PROW: coraz mniej czasu na składanie wniosków

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) za 2022 rok. Do 11 kwietnia przesłało je blisko 160 tysięcy rolników. Przypominamy, że dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Zachęcamy, by nie odkładać tego na później.

Rolnicy mają czas na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe do 16 maja 2022 roku. Kto nie zdąży zrobić tego w tym terminie będzie mógł to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 roku, ale wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 procent za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do wniosków złożonych w terminie - czyli do 16 maja - można składać bez żadnych sankcji do 31 maja. Rolnicy, którzy złożą korekty później, ale w nieprzekraczalnym terminie do 10 czerwca, będą mieli pomniejszone płatności o 1 procent za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Warto pamiętać, że w tym roku ponownie można się ubiegać o uzupełniającą płatność podstawową do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, a także do wybranych upraw – ich wykaz obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na stronie Agencji. Zwiększona też została liczba pakietów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Rolnicy zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą starać się o dofinansowanie na Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (Pakiet 8) oraz Retencjonowanie wody (Pakiet 9).

Wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW można przesyłać wyłącznie elektronicznie. Jednak w tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus.

Przypominamy, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu świadczy usługi związane z wypełnianiem dokumentacji. Zapraszamy do naszych biur doradczych.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej ARiMR.


Źródło: ARiMR
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting