Dobry zawód? To możliwe!

Czy potrafisz dziś skroić modną sukienkę, której wzoru nie znajdziemy w sieciowych marketach? Albo czy umiesz tak wykonać meble w kuchni, by Twój portfel zamówień był wypełniony przez cały rok? Nawet jeśli dziś odpowiesz na to pytanie przecząco, to warto, byś mając 15, czy 16 lat takie pytanie sobie stawiał(-a). Bo to zawód, jaki wybierzesz przesądzi o Twoim losie w najbliższych latach.

Dlaczego tak ważne jest, by próbować szukać dobrego fachu? Odpowiedź jest dziś banalna: dziś po prostu potrzeba dobrych krawców – projektantów odzieży, stolarzy, hydraulików, spawaczy itp. Konkretny zawód przyniesie bowiem konkretne oczekiwane profity. Po skończonej szkole Twoim pierwszym działaniem nie będzie wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, stanie się nim przeglądanie ofert, pod warunkiem oczywiście, iż już w trakcie szkoły nie „wyłowi Cię” przyszły pracodawca.

Jaką zatem szkołę wybrać? Dziś można już szukać takiej, która oprócz nauki zagwarantuje dobre warunki i – dzięki unijnemu wsparciu – dodatkowe możliwości. Takie znaleźć można w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych: w Kleczewie i Sompolnie. Dzięki projektowi „Naszym priorytetem sukces zawodowy – program edukacji zawodowej w powiecie konińskim”, w obu placówkach wyremontowano już 2 pracownie: w Sompolnie – stolarską, w Kleczewie – krawiecką. W chwili obecnej szkoły prowadzą nabór uczniów m.in. w zawodach: krawiec i stolarz. Niebawem zakupione zostanie wyposażenie do wspomnianych pracowni. Uczniowie będą więc zdobywać praktyczną wiedzę i doświadczenie zawodowe ucząc się w profesjonalnie wyposażonych salach oraz biorąc udział w płatnych praktykach i stażach zawodowych. Co więcej osoby mieszkające z dala od miejsca stażu będą mogły się ubiegać o zwrot wydatków związanych z dojazdem. Projekt przewiduje też indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, mające na celu pomoc w wyznaczeniu kierunku zawodowego rozwoju.

Projekt „Naszym priorytetem sukces zawodowy – program edukacji zawodowej w powiecie konińskim” realizuje Powiat Koniński ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 879 412,83 zł w tym 90% dofinansowania tj.791471,54 zł. Projekt będzie realizowany do 30 września 2018 r.