Strona główna

Delegacja z powiatu konińskiego uczestniczyła w święcie wielkopolskiego rolnictwa

Jubileusz 125 - lecia istnienia izb rolniczych i 25 lat działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej świętowano 20 czerwca w Gnieźnie. Podczas uroczystości z okazji  tego podwójnego święta nie zabrało akcentu z naszego regionu.

Obchody rozpoczęły się w Archikatedrze Gnieźnieńskiej mszą świętą w intencji wielkopolskich rolników, której przewodniczył Prymas Polski, Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak. Nabożeństwo odprawione zostało z udziałem pocztów sztandarowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz organizacji rolniczych.  Na placu katedralnym uroczystościom towarzyszyła również wystawa pt. „Aktywna wielkopolska wieś”, gdzie swój dorobek prezentowało kilkadziesiąt powiatów z terenu Wielkopolski oraz przegląd twórczości artystycznej wielkopolskich zespołów ludowych.

W jubileuszowych obchodach  swoją obecność zaznaczył również Powiat Koniński, w którym działalność rolnicza prowadzona jest w ponad 11 tysiącach gospodarstw. O promocję naszego dorobku i potencjału rolniczego zadbała  liczna delegacja na czele ze starostą Stanisławem Bielikiem i przewodniczącą rady Żanettą Matlewską. Samorządowców wspierali pracownicy starostwa, koła gospodyń wiejskich z Biskupic (gm. Grodziec) i Szczepidła (gm. Krzymów), przedstawiciele Lokalnych Grup Działania – „Solidarni w Partnerstwie” ze Starego Miasta, „Wielkopolska Wschodnia” z Kramska oraz “Między ludźmi i jeziorami” z Kazimierza Biskupiego. Na stoisku powiatu nie zabrało produktów regionalnych, m.in: serów z „Serowni” Ilony Michalak z Kuchar Borowych oraz tradycyjnych wyrobów wędliniarskich Tomasza Tomaszewskiego prowadzącego w Borkach sklep „Tomasmak”. Ekspozycję wzbogaciły też rośliny i dekoracje z „RJ Ogrody Kramsk” Romana Juszczyka oraz wyroby rękodzieła ludowego (Kosze Wiklinowe Jolanta Augustyn ze Szczepidła) i obrazy autorstwa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie.

Rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów gospodarki województwa wielkopolskiego. Uroczyste  obchody jubileuszowe miały  więc na celu pokazanie oraz podkreślenie roli i dokonań wielkopolskich rolników.