Dekada dobrej współpracy

15 października minie dokładnie 10 lat współpracy powiatu konińskiego z niemieckim powiatem Ilm. Okazją do pierwszych podsumowań tego czasu było spotkanie starostów obu samorządów podczas uroczystości z okazji 22. rocznicy zjednoczenia Niemiec, które odbyły się w 2 października w Arnstadt.

– Jestem przekonana, że nasze wspólne dotychczasowe przedsięwzięcia, to nasze sukcesy. Wierzę, że nie zabraknie kolejnych inicjatyw oraz pomysłów, które znajdą swoje odbicie
w rzeczywistości
– tymi słowami starosta koniński Małgorzata Waszak podsumowała podczas uroczystości z okazji 22. rocznicy zjednoczenia Niemiec 10 lat współpracy pomiędzy powiatami: konińskim i Ilm.  Delegacja powiatu konińskiego, skład której weszli Małgorzata Waszak Starosta Koniński, Włodzimierz Pawlak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konińskiego i Ewelina Rapeła, zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju miała tez możliwość pierwszych podsumowań dotychczasowej współpracy partnerskiej oraz spotkania się z nową starostą powiatu Ilm – Petrą Enders.
10 lat temu, dokładnie 15 października 2002 r., ówcześni starostowie: Elżbieta Streker-Dembińska i dr Lutz-Rainer Senglaub podpisali umowę o współpracy partnerskiej powiatów konińskiego i Ilm w Turyngii. Od tamtego czasu zrealizowano wiele przedsięwzięć, dzięki którym partnerstwo przerodziło się w przyjaźń. Początek współpracy przypadł na okres przygotowania Polski do wstąpienia w struktury Unii Europejskiej. Stąd też część z wspólnych przedsięwzięć dotyczyła zapoznania się z doświadczeniami naszych zachodnich sąsiadów w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych przez rolników i samorządy.
Z czasem współpraca objęła obszar turystyki, kultury, pomocy społecznej czy edukacji.
W ciągu dekady zaprzyjaźnione powiaty odwiedzały m.in. delegacje młodzieży, strażaków, samorządowców, organizacji pozarządowych, rolników, przedsiębiorców i dziennikarzy. Przeprowadzono 59 przedsięwzięć, w których wzięło udział ok. 450 osób.
Inicjatywy realizowane w ramach corocznych protokołów były także impulsem do przygotowywania wspólnych projektów unijnych. Przykładem jest uczestnictwo młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie w projektach finansowanych w ramach programu Commenius, w trakcie których uczniowie nie tylko poznawali język, kulturę i historię naszych zachodnich sąsiadów, ale również nawiązywali przyjaźnie.

Na zakończenie spotkania z konińską delegacją obaj samorządowi partnerzy podpisali pamiątkowy akt z okazji 10 lat partnerstwa pomiędzy powiatem konińskim i powiatem Ilm, będący wyrazem woli wielokierunkowego rozwijania tej międzynarodowej współpracy.
Dekada dobrej współpracy