Ćwiczenie wojskowe pk. DRAGON-24

W związku z zaplanowanym ćwiczeniem wojskowymi pk. DRAGON - 24 informujemy, że od 15 lutego 2024 r. nastąpi wzmożony ruch wojsk sojuszniczych NATO na terytorium Polski.

Ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu. Ich głównym celem jest wzmocnienie gotowości obronnej Polski i NATO, poprzez praktyczne przetestowanie współpracy międzynarodowej i koordynacji działań obronnych. Polska, jako jeden z państw-gospodarzy, przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników, co stanowi kluczowy element ćwiczeń i świadczy o zaangażowaniu kraju w budowanie międzynarodowego bezpieczeństwa.

Ćwiczenie prowadzone będzie na terytorium Polski - na poligonach i w terenie przygodnym w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 r.

W związku z powyższym, władze wojskowe apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i unikanie wjeżdżania pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.Prosi również o skupienie się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, takich jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów, a także o nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Jednocześnie, za wszelkie utrudnienia związane z przegrupowaniami, wojsko przeprasza i prosi o zrozumienie.