Chopin w blasku świec

Adam Kałduński z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy został zwycięzcą Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbył się w miniony weekend (15 i 16 listopada).

W tegorocznej – szesnastej już edycji festiwalu, w ciągu dwóch dni, rywalizowało sześcioro młodych pianistów z całego kraju. Jury przewodniczył prof. Andrzej Tatarski,a towarzyszyli mu Ivo Kahanek i Andrzej Wójciński. Jak podkreślali jurorzy, była to dla nich trudna decyzja, ale byli zgodni w ocenach. „Niektórzy grali bardziej chopinowsko, inni bardziej wirtuozowsko, ale wszyscy pięknie” – podsumował przewodniczący jury.

W sobotni wieczór (16 listopada) w żychlińskim pałacu Bronikowskich odbyło się uroczyste podsumowanie festiwalu. Podczas koncertu „Chopin w blasku świec” wręczono nagrody oraz wyróżnienia. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł, którą  ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie, zdobył  Adam Kałduński. W tym roku przyznano dwa drugie miejsca. Nagrody trafiły do Aleksandry Dąbek i Adama Goździewskiego. Na trzecim miejscu uplasował się Yehuda Prokopowicz, a wyróżnienia  otrzymali: Radosław Goździkowski i Krzysztof Wierciński.

Po oficjalnej części każdy z laureatów zaprezentował się w jednym utworze. Choć laureata pierwszego miejsca - Adama Kałduńskiego - słuchacze poprosili o dwukrotny bis.
Organizatorami wydarzenia byli członkowie Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie przy współudziale Miasta Konin, Starostwa Powiatowego w Koninie, Marszałka Wielkopolski, licznych samorządów gmin oraz sympatyków muzyki.
Chopin w blasku świec