Będą sprzątać lasy w powiecie

Najbliższy weekend upłynie w powiecie konińskim na sprzątaniu lasów.

Już od osiemnastu lat, trzeci weekend września związany jest ogólnoświatową akcją Clean up the World, w Polsce znaną jako „Sprzątanie świata”.Tegoroczna kampania pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je” nawiązuje do obchodów Międzynarodowego Roku Lasów - ogłoszonego przez ONZ. Porządkowanie lasów na świecie odbywać się będzie w dniach 16, 17 i 18 września. W powiecie konińskim akcja będzie kontynuowana do końca miesiąca.

Starostwo Powiatowe w Koninie włączyło się w kampanię promującą sprzątanie Świata już po raz dwunasty.

Wydział Ochrony Środowiska, tak jak w latach ubiegłych, kupił 7000 worków na śmieci i 7000 rękawic ochronnych, które od 7 września przekazywane są zainteresowanym gminom. Zachęcając do porządkowania lasów zgodnie z zasadą segregacji odpadów, każda z gmin otrzyma 500 worków w pięciu kolorach: zielonym - na szkło kolorowe, białym - na szkło bezbarwne, niebieskim - na papier, żółtym - na tworzywa sztuczne oraz czarnym z przeznaczeniem na pozostałe odpady. Akcji towarzyszyć będą także działania z zakresu aktywnej edukacji ekologicznej.

Na zaproszenie Starostwa odpowiedziały urzędy wszystkich 14 gmin. Cieszy więc fakt, że akcją sprzątania objęty zostanie cały teren naszego powiatu.

Lasy w powiecie konińskim zajmują ogółem 25 tys. ha, co stanowi prawie 16% jego powierzchni.

Warto pamiętać, że będąc jednym z ulubionych miejsc naszego wypoczynku, lasy są przede wszystkim doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza. Chcąc więc korzystać z pełni ich dobrodziejstw musimy dbać o lasy - nie tylko w czasie trwania akcji, ale również  przez pozostałe dni roku.