Apel do rolników

Zachęcamy rolników do zapoznania się z apelem Głównego Inspektora Pracy o przestrzeganie w tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa podstawowych zasad związanych z zapewnieniem bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, także związanego z zapewnieniem opieki oraz bezpieczeństwa dzieciom przebywającym w gospodarstwach.

Czas zbliżających się żniw to okres wzmożonych prac, którym towarzyszy szereg zagrożeń związanych z obsługą maszyn, pracą na wysokości, jak i transportem plonów. Ceną pośpiechu, zmęczenia, nieuwagi czy lekceważenia zasad bezpiecznej pracy może być kalectwo, a nawet śmierć. Wśród ofiar tych wypadków są także dzieci.

Apel do rolników

Ponadto, informacje na temat zasad bezpiecznej i higienicznej pracy oraz bezpieczeństwa dzieci dostępne są na stronach Państwowej Inspekcji Pracy: www.pip.gov.pl oraz www.bhpwrolnictwie.pl. Zachęcamy wszystkie osoby związane ze środowiskiem wiejskim do korzystania z materiałów edukacyjnych i instruktażowych, które dostępne są pod wskazanymi adresami, w tym m.in. z wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, jak też z listą kontrolną dotyczącą bezpieczeństwa dzieci na wsi.