Agnieszka Hyży laureatką Olimpiady

Agnieszka Hyży, laureatka Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych z Elżbietą Sell, nauczycielką przedmiotów zawodowych ZSE-U  w ŻychlinieAgnieszka Hyży, uczennica technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, została laureatką XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym gastronomia.

Najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza, w której rywalizowali najlepsi uczniowie z całej Polski w 11 wybranych blokach konkursowych, odbyła się Zespole Szkół RCKU w Trzciance w dniach 3-4 czerwca 2016 r. W finale olimpiady uczennica ZSE–U w Żychlinie po raz kolejny wykazała się wysoką wiedzą i umiejętnościami z zakresu gastronomi.

Olimpiada odbywała się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Na poziomie szkolnym Agnieszka zajęła I miejsce, w eliminacjach okręgowych II miejsce, które dało jej przepustkę do finału. Na etapie ostatecznej rywalizacji, w części teoretycznej uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 60 pytań, natomiast w części praktycznej wykonać 3 zadania.

– Poziom olimpiady i rywalizacja były na bardzo wysokim poziomie, a efekty sumiennej i systematycznej pracy Agnieszki znalazły odzwierciedlenie w wynikach XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku gastronomia (żywienie i technologia gastronomiczna). Dzięki temu osiągnięciu, Agnieszka jest zwolniona z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części pisemnej oraz ma możliwość wyboru studiów na uczelniach przyrodniczych z pominięciem procesu kwalifikacyjnego. Ta konfrontacja z najlepszymi z całej Polski wypadła bardzo dobrze i potwierdziła, że ZSE-U w Żychlinie kształci swoich uczniów na najwyższym poziomie – mówi Elżbieta Sell, nauczycielka przedmiotów zawodowych ZSE-U w Żychlinie.

Agnieszka Hyży została doceniona również przez organ prowadzący szkołę. Starostwo Powiatowe w Koninie wyróżniło uczennicę jednorazowym stypendium w kwocie 2.500 zł.

Patronat nad Olimpiadą objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem zmagań był Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach we współpracy z Uczelniami Przyrodniczymi z Bydgoszczy,  Krakowa, Olsztyna, Poznania, Lublina, Szczecina, Wrocławia i Warszawy.