23. Regaty Barbórkowe i koncert Złota Szekla

Oszronione jachty stojące w marinie pod koniec listopada to widok rzadki. W Koninie, gdzie tradycja Regat Barbórkowych ma kilkadziesiąt lat, niewielu żeglarzy okazuje zdziwienie widząc trzepoczące na wietrze żagle łódek i jachtów. Tak było i w tym roku podczas 23. Regat Barbórkowych (w sobotę 18 listopada 2017 r.).

Wydarzenie główne, Regaty Barbórkowe, w tym roku miały niezwykle sprzyjającą pogodę. Był przymrozek, nie zabrakło wymagającego wiatru, a przez chmury i dmuchane na wschód dymy z konińskich elektrowni, nawet chwilowo przebijało słońce. Było jednak zimno. Jezioro Pątnowskie, wymarzone do takiej rywalizacji, przyciągnęło w tym roku 43 załogi z Konina, regionu, ale też z Kielc, Łodzi, Gdyni, czy Myśliborza w województwie lubuskim. Składy tych najtwardszych tworzyli nie tylko dorośli mężczyźni, były też kobiety i młodzież. Każdy niezwykle skoncentrowany na tym, by jeszcze przed pierwszym dźwiękiem żeglarskiego dzwonu z przystani w Pątnowie, przygotować swoją łódkę do rywalizacji na wymagających tego dnia falach jeziora. A potem flaga na maszt, słowa powitania, wspólne jak co roku zdjęcie i start. Nieliczna grupa obserwatorów, która pozostała na brzegu, z dużym zainteresowaniem przypatrywała się rywalizacji. Nie wykluczone, że myśląc o ciepłym schronieniu przed porywistym, bardzo zimnym wiatrem. Chyba lepiej mieli Ci, którzy jednak w ciągłym ruchu wybierali czy luzowali żagle swoich łódek.

A może w uszach brzmiały im jeszcze dźwięki szant śpiewanych poprzedniego wieczoru ze sceny Domu Kultury „Oskard” w Koninie. Koncert „Złota Szekla”, jako wydarzenie kulturalne, znakomicie wpisuje się z regaty barbórkowe. W tym roku koncert poprzedził jeszcze - organizowany w SP nr 15 w Koninie - Powiatowy Konkurs Piosenki Żeglarskiej Szkolna Szekla. Zwycięzcy tej świetnej inicjatywy: Zuzia Górecka, Julia Wasielewska i zespół wokalny z „piętnastki” wzbudziły podziw i aplauz widowni. Nie mniejszy wcale niż grający potem profesjonaliści: „Gumowe Szekle” ze Słupcy i występujący od ponad trzydziestu lat zespół „4 Refy”.

Ale wróćmy do regat. Zawodnicy rywalizowali pod czujnym okiem sędziego głównego regat. Zmagali się między sobą, z przeciwnościami jakie niosła wymagająca pogoda, niektórzy pewnie sprawdzili zarówno swój charakter, jak i żeglarski osprzęt. Poniżej wyniki 23. Regat Barbórkowych, które Powiat Koniński wsparł także w tym roku.

KLASA OMEGA Standard
  1. Szkuner Myślibórz:  Zimer Janusz, Wiernicki Tomasz, Szeligiewicz Katarzyna
  2. JK GDYNIA:  Springer Jan, Kaszubowski Bartosz, Spytek Patrycja,
  3. KŻ Poznań:  Łaszcz Krzysztof, Gałęzewski Maciej, Świtalski Krzysztof.
KLASA OMEGA SPORT
  1. PTTK Gniezno: Radzimowski Hubert, Nowak Marcin, Turza Krzysztof,
  2. KŻ Energetyk Konin: Mateusz Szczepaniak, Piotr Śmietański, Szymon Sikorski,
  3. KŻ Energetyk Konin: Maciej Hetke, Jakub Grzelak, Paweł Linke.
KLASA T1
  1. KŻ Jarocin: Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki,
  2. KŻ KWB Konin: Jacek Wiśniewski, Bartosz Klama, Elżbieta Grzyb, Paweł Grabarczyk,
  3. Politechnika Poznań: Artur Niedziółka, Tomasz Pacek, Pacek Halina, Pacek Franek.
KLASA T2
  1. KŻ KWB Konin: Grzegorz Zimny, Krzysztof Zimny, Radosław Lenartowski,
  2. KZ Poznań: Macioszek Marcin, Czech Mirosław, Macioszek Leszek, Macioszek Ewelina,
  3. Pomarańcza Sailing: Tomasz Feret, Tomasz Makowski, Bartosz Mikołajczak.
KLASA T3
  1. KŻ KWB Konin: Paweł Czajkowski, Arkadiusz Cierpiał, Mariusz Heliński,
  2. KŻ KWB Konin: Roman Latanowicz, Krzysztof Spytek, Roman Ruminkiewicz, Mielicki Andrzej,
  3. KŻ Bryza Konin: Grażyna Wróblewska, Krzysztof Karbowiak, Mirosław Dziedzic, Robert Mędrecki.
KLASA OPEN
  1. RJKP Poznań: Nowacki Norbert, Synowiec Andrzej,
  2. La Vista Poznań: Wojciech Śmigiel,  Olaf Ślimak,
  3. KŻ Wągrowiec: Sławomir Rohde, Dariusz Willisch.
23. Regaty Barbórkowe