14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego za nami

Mieszkańcy powiatu integrowali się na Ruszeniu w Starym Mieście. Największa impreza plenerowa w powiecie odbyła się w 25 maja na placu obok Pensjonatu „Nad Zalewem”.

Był to czternasty festyn pod nazwą Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego, który zorganizowało konińskie Starostwo. W tym roku, samorządowe święto tradycji, kultury i smaków kuchni regionalnej było częścią „Dni Staromiejskich”.

Impreza przebiegała pod hasłem „Energia pokoleń”. Zabawę rozpoczął na Orliku międzynarodowy piłkarski Euroturniej o puchar Starosty Konińskiego i Wójta Gminy z udziałem zespołów z partnerskich gmin Starego Miasta. Najwyższe trofea przypadły drużynom z Firmy „JACOL”, gminy Stare Miasto oraz PPH Stolarek z Żdżar. Najlepszym strzelcem turnieju został Jacek Rzepczyk, a w bramce bezkonkurencyjny okazał się Radosław Grzanka. Po południu, na placu obok Pensjonatu „Nad zalewem” na uczestników pikniku czekały atrakcje kulturalne i kulinarne. Festyn obfitował w konkursy i prezentacje artystyczne gmin naszego powiatu. W rywalizacji kulinarnej – na najsmaczniejszą potrawę regionalną - zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Skulsku, II miejsce zajęła gmina Golina, a III – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich gminy Stare Miasto.

Muzyczną niespodzianką był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Jugendblasorchester Wölfis” z partnerskiego powiatu Ilm w Niemczech. Muzycy, którzy wcześniej koncertowali we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, zaprezentowali się na polskiej scenie w różnych stylach muzycznych: od marsza, rumby i walca po muzykę klasyczną.

Już po raz drugi, podczas Wielkiego Ruszenia odbyły się międzypokoleniowe potyczki gminne. W konkurencjach na wodzie i nie tylko niepokonani okazali się reprezentanci gminy Rychwał, którzy wyprzedzili w ostatecznej punktacji gospodarzy ze Starego Miasta. Miejsce na podium wywalczyła także międzypokoleniowa drużyna z Goliny.

Zwieńczeniem XIV Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego był występ Mariusza Urbaniaka – finalisty programu „Bitwa na głosy”. Po jego koncercie, plac przed sceną wypełniła muzyka taneczna, a zabawa z DJ-em trwała do godziny pierwszej w nocy.

Niedzielny festyn z okazji Dni Staromiejskich rozpoczął się od VII Zawodów Windsurfingowych o puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wśród licznych popołudniowych atrakcji, na szczególną uwagę zasługiwały występy zespołu „Voice of Wilno” – chóru z Wileńszczyzny, który zdobył serca publiczności w czasie litewskiej edycji programu „Bitwa na głosy” oraz kończącego Dni Staromiejskie koncertu zespołu LEMON.

Powiatowym akcentem drugiego dnia imprezy było uhonorowanie przez starostę Małgorzatę Waszak tytułem „Zasłużony dla powiatu konińskiego” Andrzeja Piaskowskiego – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Koninie i Mirosława Stasiaka – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczygłowie.
14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego - gm. Ślesin
14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego - gm. Sompolno
14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego - gm. Grodziec
14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego - gm. Stare Miasto