14. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego

Po raz 14. mieszkańcy powiatu konińskiego bawić się będą w sobotę 25 maja 2013 r. na Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego. Festyn, który będzie jednocześnie pierwszą częścią Dni Staromiejskich odbędzie się na placu obok Pensjonatu „Nad Zalewem” w gminie Stare Miasto. Na finał w niedzielę zagra zespół LEMON.

Tegoroczne 14. Wielkie Ruszenie ponownie odbywa się pod hasłem „Energia pokoleń” promującym powiat koniński. Jest to największa impreza organizowana przez konińskie Starostwo od samego początku działalności powiatu w celu promocji gmin powiatu konińskiego, ich dorobku i możliwości rozwojowych, a także umacniania więzi kulturowych i integracji mieszkańców tego regionu.

Tegoroczne ruszenie rozpocznie się akcentem sportowym. W Starym Mieście na Orliku od godz. 9.00 rozpocznie się międzynarodowy piłkarski Euroturniej o puchar Starosty Konińskiego i Wójta Gminy z udziałem zespołów z partnerskich gmin Starego Miasta. Kulturalnie i kulinarnie Wielkie Ruszenie zaplanowano na godz. 14.00 obok Pensjonatu „Nad zalewem”. W programie imprezy nie zabraknie konkursów, czy występów artystycznych przedstawicieli gmin naszego powiatu. Atrakcyjnie zapowiada się występ orkiestry „Jugendblasorchester Wölfis” z partnerskiego powiatu Ilm w Niemczech. Muzycy, którzy grają marsze, polki, rumby, walce i muzykę klasyczną w 2011 r. koncertowali we Francji, a w roku ubiegłym w Wielkiej Brytanii.

Po raz drugi podczas Wielkiego Ruszenia odbędą się też międzypokoleniowe potyczki gminne, zawierające – ze względu na miejsce – konkurencje na wodzie. Po raz kolejny w ramach „Konkursu kulinarnego” zaprezentowane zostaną charakterystyczne dla naszego regionu produkty i potrawy, przygotowane przez licznie reprezentowane koła gospodyń wiejskich. Zwieńczeniem XIV Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego będzie występ Mariusza Urbaniaka – finalisty programu „Bitwa na głosy”. Po jego koncercie plac przed sceną wypełni muzyka taneczna, bowiem do 1.00 w nocy trwać będzie zabawa z DJ-em.

W niedzielę Dni Staromiejskie rozpoczną się na zbiorniku retencyjnym o godz. 10.00 od VII Zawodów Windsurfingowych o puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Scena zacznie tętnić kulturalnym życiem od 16.00. Trzy godziny później zaprezentuje się zespół „Voice of Wilno”, chór z Wileńszczyzny, który zdobył serca publiczności w czasie litewskiej edycji programu „Bitwa na głosy”. Niezwykle żywiołowy chór śpiewa po litewsku, angielsku, rosyjsku, a także polsku.

Finałem dwudniowych Dni Staromiejskich będzie koncert zwycięzcy programu „Must be the Music” zespołu LEMON. Jego początek przewidziano na 21.00, a po koncercie organizatorzy zapraszają na dyskotekę.

Gorąco zapraszamy do udziału w XIV Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego i życząc wszystkim jego uczestnikom udanej zabawy!