Skocz do zawartości

Wrzesień

Strona główna

INTERNET.GOV.PL

Minister Cyfryzacji z dniem 1 stycznia 2023 r. uruchomił portal INTERNET.GOV.PL – usługę, dzięki której każdy może sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy Internet i jacy operatorzy go oferują, zgłosić potrzebę dostępu do Internetu, zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do Internetu czy też dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Dodatkowo system jest stale aktualizowany – duże podmioty zasilają go danymi raz w tygodniu, przedsiębiorcy z sektora MŚP – raz w miesiącu. Także raz w miesiącu aktualizowane są informacje o wszystkich planach inwestycyjnych. 

Pierwsze 8 miesięcy funkcjonowania portalu INTERNET.GOV.PL to:
  • ponad 7 milionów punktów adresowych w zasięgu dostępu do Internetu w całym kraju, w tym ponad 5,5 miliona punktów adresowych w zasięgu Internetu światłowodowego;
  • ponad 260 tysięcy unikalnych użytkowników portalu;
  • ponad 12 milionów wyświetleń strony internetowej INTERNET.GOV.PL;
  • ponad 30 tysięcy Obywateli, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szybki Internet za pośrednictwem systemu.
INTERNET.GOV.PL jest narzędziem przeznaczonym również dla samorządów. Samorząd, w szczególności Gminy, są pierwszym miejscem, w którym mieszkańcy szukają informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej i inwestycjach szerokopasmowych. Problem w tym, że jak dotąd Samorządy same tych informacji nie posiadały, a ich zebranie nie było łatwe. Teraz są dostępne nawet bez logowania w INTERNET.GOV.PL

Samorządy, które założyły konto w systemie mają dostęp do:
  • zbiorczej Listy poparcia budowy sieci szerokopasmowych na terenie samorządu. Jest to lista, która obejmuje wszystkie punkty adresowe bez dostępu do szybkiego Internetu (powyżej 100 Mb/s). Takie listy mogą być zarówno drukowane, ale wtedy należy w systemie wprowadzić ręcznie dane uzyskane od mieszkańców lub w postaci elektronicznej – wtedy wypełnione można załadować jako jeden plik do systemu. Dzięki temu są samorządy są w stanie gromadzić głosy wsparcia rozwoju infrastruktury szerokopasmowej. Działania te pozwolą bardziej efektywnie zachęcać przedsiębiorców telekomunikacyjnych do inwestowania w rozbudowę sieci szerokopasmowych na terenie Państwa jednostek;
  • raportu ze Statystykami dotyczącymi stanu dostępu do Internetu na terenie danego samorządu, zawierającego listę przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dostępu do Internetu na danym obszarze.
Na INTERNET.GOV.PL. od 1 czerwca 2023 roku zbierane i prezentowane są informacje o planowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych inwestycjach finansowanych ze środków własnych.

Za pośrednictwem systemu informujemy także o punktach adresowych, które zostaną objęte szybkim Internetem w ramach projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Krajowego Planu Odbudowy albo z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Dzięki temu można zapoznać się m.in. z szacowanym kosztem doprowadzenia szybkiego Internetu do pojedynczych budynków, który w części będzie współfinansowany ze środków publicznych, a w części przez samych operatorów. 

Zachęcamy do wejścia na INTERNET.GOV.PL i zapoznania się z jego funkcjonalnościami.
 
Plakat strony www.internet.gov.pl. Po prawej stronie jest domek ze znakiem łącza internetowego.
Biało szary plakat informacyjny strony www.internet.gov.pl. Po prawej stronie są kolorowe budynki.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting