Rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Tradycyjnie już rolnicy z powiatu konińskiego uczcili zakończenie żniw. W tym roku dożynki powiatowo-gminne zorganizowano 6 września 2020 r. w Licheniu Starym, w gminie Ślesin.  Uroczystość odbyła się w Bazylice Najświętszej Marii Panny Licheńskiej.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Św., której przewodniczył kustosz sanktuarium - ks. Janusz Kumala. Tuż po niej, chleb z tegorocznych zbóż na ręce Starosty Konińskiego Stanisława Bielika oraz Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin Mariusza Zaborowskiego przekazali starostowie dożynek – Aleksandra Kowalska oraz Jan Szmidt.

Następnie rozstrzygnięto konkurs „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Do konkursu stanęło 13 wieńców wykonanych przez delegacje z powiatu konińskiego. Za najpiękniejszą uznano kompozycję przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku (gm. Rzgów). Drugie miejsce w konkursie zajęła gmina Kramsk, a trzecie Ślesin.

Dalsza część dożynek odbyła się w Sali Całunu Turyńskiego, gdzie po uroczystym powitaniu gości przez starostę oraz burmistrza, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Powiatowy Rolnik Roku 2020”. Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 9 gospodarstw z następujących gmin: Kazimierz Biskupi, Rychwał, Kleczew, Ślesin, Sompolno, Kramsk oraz Grodziec. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji wyróżnionym gospodarzom nastąpił moment odczytania laureatów.

Tegorocznymi zwycięzcami, którzy otrzymali statuetkę Żniwiarza oraz nagrody zostali: Iwona i Dariusz Jaroszewscy z gminy Kramsk, Urszula i Michał Michalscy z gminy Kleczew, Marcin Muszyński z gminy Sompolno, Krzysztofa i Arkadiusz Naworscy z gminy Ślesin oraz Maria i Sebastian Staszak z gminy Grodziec.

Podczas dożynek nie zabrakło również akcentu muzycznego. Na scenie pojawił się zespół „Na Swojską Nutę” z Wierzbinka oraz kwintet Bazyliki Najświętszej Marii Panny Licheńskiej.
Rolnicy podziękowali za tegoroczne plony