Posiedzenie Konwentu Wójtów i Burmistrzów Gmin Aglomeracji Konińskiej

Konwent Wójtów i Burmistrzów Gmin Aglomeracji Konińskiej, poświęcony zmianom w gospodarce subregionu konińskiego, odbył się wczoraj (14 września) w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Na zaproszenie przewodniczącego konwentu Pawła Szczepankiewicza, wójta gminy Wierzbinek, w spotkaniu uczestniczył Wiceminister Aktywów Państwowych Janusz Kowalski, przedstawiciele Zarządów ZE PAK S.A. i PAK Górnictwo S.A., posłowie, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, samorządowcy, przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz Konińskiej Izby Gospodarczej.

Spotkanie było okazją do dyskusji na temat przyszłości naszego regionu, a przede wszystkim nieuniknionych zmian gospodarczych. Minister mówił o trudnościach związanych z wysokimi opłatami za emisję CO2, co wiąże się brakiem stabilności na rynku cen energii elektrycznej. Zapewnił, że rząd będzie aktywnie wspierał transformację gospodarczą w kierunku energetyki niskoemisyjnej, z wykorzystaniem środków zarówno krajowych, jak i pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wójtowie i burmistrzowie skupili się również na sprawach lokalnych. Zwracali uwagę na kwestię uregulowania gruntów pokopalnianych i problemów z przekazywaniem ich samorządom, które mogłyby przeznaczyć je na tereny inwestycyjne. Została również poruszona kwestia osłon socjalnych dla osób zwalnianych z górnictwa oraz kontynuacji wydobycia węgla w obecnie funkcjonujących odkrywkach i ewentualnego uruchamiania nowych.

Posiedzenie Konwentu Wójtów i Burmistrzów Gmin Aglomeracji Konińskiej