Skocz do zawartości

Październik

Strona główna

Podpisaliśmy porozumienie warte 19,8 mln euro!

Współpraca samorządów z terenu powiatu konińskiego ma rangę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), których formuła zakłada realizację projektów, których efekty wykraczają poza obszar pojedynczej gminy.

- To specjalna koperta unijnego dofinansowania, którą stworzyliśmy w perspektywie 2021-2027 dla gmin:  Golina, Kleczew, Sompolno, Ślesin, Rychwał, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Skulsk, Stare Miasto, Rzgów, Wierzbinek, Wilczyn, Konina oraz powiatu konińskiego o wartości 19,8 mln euro - mówił marszałek Marek Woźniak, jeden z sygnatariuszy podpisujących porozumienie -  dodając -  ZIT dla aglomeracji konińskiej, jest to szansa na dalszą współpracę.

W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dysponenta środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, porozumienie w sprawie ZIT-u podpisał marszałek Marek Woźniak, a w imieniu Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska – Piotr Korytkowski, prezes stowarzyszenia i jednocześnie prezydent Konina oraz Stanisław Bielik wiceprezes stowarzyszenia i jednocześnie starosta koniński.

Wsłuchując się w naszych sąsiadów, mając stowarzyszenie Aglomeracja Konińska, zdecydowaliśmy, że przystępujemy jako całe stowarzyszenie do ZIT-u -  powiedział Piotr Korytkowski. - Rozkładamy pieniądze na większą ilość gmin. To wyraz solidarności poszczególnych gmin, dla których pierwotnie było to dedykowane, z pozostałymi gminami. Pokazuje to, że jesteśmy razem.

Tym samym KOSI przekształciło się w ZIT na terenie aglomeracji konińskiej.
 
– Te pieniądze w niebagatelnej kwocie pozwolą nam zmienić ten region, który jest na drodze transformacji energetycznej i społecznej - dodał prezes Stowarzyszenia.

Współpraca pomiędzy samorządami aglomeracji jest bardzo ważna i będziemy zabiegać o nią – mówił Stanisław Bielik – zarówno przy projektach inwestycyjnych jak i tych miękkich, społecznych, tak by wszystkim mieszkańcom z terenu aglomeracji żyło się lepiej.  

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Wielkopolska w nowej perspektywie dysponuje budżetem ogólnym na poziomie ok. 2,15 mld euro, w poprzednich latach (perspektywa 2014-2020) było to prawie 2,5 mld euro. Niższy budżet oznacza, że działania podejmowane są jedynie w ściśle określonych obszarach. 

Chcemy dobrze wydać te pieniądze, inwestując je w kluczowe dziedziny jakimi są ochrona klimatu, mobilność miejska, e-usługi czy edukacja.  Fundusze europejskie wciąż będą rozwijały aglomerację konińską.

Źródło: Stowarzyszenie Aglomeracji Konińskiej
Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz
 
 
Trzech mężczyzn siedzi przy stole i podpisuje dokument.
Kilkadziesiąt osób siedzi na krzesłach. W oddali po prawo siedzi trzech mężczyzn przy stole.
Trzech mężczyźn stoi przy stole. Dwóch podaje sobie rękę.
Jedenaście osób stoi na schodach. Dwóch mężczyzn trzyma w rękach symboliczny czek.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting