"Pomagamy Sprawiedliwie" - relacja z konferencji

21 lutego w Centrum Kultury i Sztuki - Dom Kultury OSKARD w Koninie odbyła się konferencja „Pomagamy sprawiedliwie – koncepcja prawna, psychologiczna i społeczna”, promująca projekt realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich ze środków Ministra Sprawiedliwości pt. „Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym w latach 2022 do 2025”.

Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, parlamentarzystów, samorządowców, prokuratorów, sędziów, pracowników policji oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji oświaty i pomocy społecznej, na co dzień zajmujących się problematyką prawną, społeczną i psychologiczną.

O zadaniach Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koninie, prowadzonego przez TIO, mówiła Anna Lewandowska – prezes Towarzystwa Inicjatyw Obywatelskich. A o tym jak „pomagamy sprawiedliwie” mówili także: sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz – Wiceprezes Sądu Rejonowego w Koninie, Jan Babiak – prokurator Prokuratury Rejonowej w Koninie, Damian Kasprzak – kierownik w Wydziale Dochodzeniowo – Śledczym KM Policji w Koninie oraz specjaliści Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Koninie – Aleksandra Kordylewska, Zbigniew Nabzdyk i Arkadiusz Grzechowiak.

Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w latach 2022 – 2025 realizuje program skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem zamieszkałych w subregionie konińskim – w Koninie oraz powiecie konińskim. W Koninie, przy ulicy PCK 13 utworzony został w tym celu Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w którym przyjmuje nieodpłatnie prawnik, psycholog oraz osoba I kontaktu.

Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy z powodu przemocy domowej, kradzieży, oszustwa, pobicia, rozboju, stalkingu, groźby karalnej, uszkodzenia ciała, wypadku komunikacyjnego lub innego przestępstwa zadzwoń pod numer telefonu czynny całodobowo: 792 592 909. Specjaliści Ośrodka postarają się pomóc.

Konferencja, zorganizowana we współpracy z Miastem Konin, Starostwem Powiatowym w Koninie i Sądem Rejonowym w Koninie, sfinansowana została ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Organizacja konferencji odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym.

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich
konferencja Tio