Skocz do zawartości

Listopad

Strona główna

Pilnie potrzebne osocze

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zaprasza ozdrowieńców w dniach 5 i 19 grudnia do swojego Oddziału Terenowego w Koninie przy ulicy Wyszyńskiego 1, w godz. 8.00-12.00. Osoby te po konsultacji lekarskiej będą mogły oddać osocze tego samego dnia.
 
Osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID -19, jest bardzo potrzebne. Każdego dnia wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny lek.
 
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza.
Do oddania osocza zapraszane są osoby po spełnieniu następujących kryteriów:
  1. Przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2: osoby, które posiadają ujemne wyniki badań molekularnych potwierdzające wyzdrowienie, mogą zgłaszać się po 14 dniach od uzyskanego wyniku a osoby, które nie mają wyników badań, mogą zgłaszać się po 28 dniach od ustąpienia objawów lub po 18 dniach od zakończenia izolacji,
  2. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz.1741),
  3. Są w wieku 18-65 lat,
  4. Ważą minimum 50 kg i przewlekle nie chorują,
  5. W przypadku kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zapraszamy również wszystkie osoby, chcące honorowo oddać krew.
Ważne jest aby przed oddaniem krwi i osocza zjeść lekki beztłuszczowy posiłek, wypić dużo wody i zabrać ze sobą dowód osobisty, niezbędny do procedury rejestracji. 
 
Pilnie potrzebne osocze
Pilnie potrzebne osocze
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting