Odpust ku czci NMP Licheńskiej

Wczoraj (2 lipca) w bazylice odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Licheńskiej.

Na początku Eucharystii głos zabrał ks. dr Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium, który powitał księży oraz wiernych przybyłych na wspólne świętowanie. Przypomniał też religijno-patriotyczną wymowę licheńskiego obrazu Matki Bożej, „Pani ziemi konińskiej”, jak określił Ją ks. kard. Stefan Wyszyński w czasie koronacji obrazu w 1967 r.

Uroczystą Mszę św. odpustową o godz. 12:00 koncelebrowali m.in.: ks. prał. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie, ks. prał. Leszek Rybka, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie oraz ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie. Obecny był również ks. prał. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika z Kramska, dziekan dekanatu, do którego należy licheńska parafia.

Po Mszy św. została uformowana procesja maryjna, która przeszła alejkami sanktuarium na placu przed licheńską bazyliką. W procesji niesiona była kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Uroczystości odpustowe uświetnił Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

A już w najbliższą niedzielę, 5 lipca, księża marianie zapraszają do licheńskiej bazyliki na dwa wydarzenia: o godz. 12:00 przed Cudownym Obrazem modlić się będą przedstawiciele polskiej wsi w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich. Z kolei o 14:30 rozpocznie się koncert organowy w wykonaniu pana prof. Andrzeja Chorosińskiego inaugurujący II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy „Basilica Sonans”.

Źródło: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
Odpust ku czci NMP Licheńskiej