Aktualności 2023

Strona główna

Z konferencji prasowej poświęconej organizacji Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek w Wilczynie

Obyczaj dożynkowy stanowi ważną część dorobku kulturowego powiatu konińskiego. W tym roku gospodarzem powiatowych dożynek będzie gmina Wilczyn. Rolnicy podziękują za plony w przedostatnią niedzielę sierpnia.

Najważniejsze rolnicze święto w roku Powiat Koniński organizuje 20 sierpnia wspólnie z Gminą Wilczyn i Parafią pw. św. Urszuli w Wilczynie. Przygotowania do obchodów Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek w Wilczynie były tematem konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj (10 sierpnia) w starostwie.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński, wicestarosta Władysław Kocaj, starostowie dożynek i ich asystenci oraz rolnicy nominowani do tytułu „Powiatowy Rolnik Roku 2023”.

– Ten rok, jak i poprzedni, nie był zbyt łaskawy dla rolników. Wiosną dotknęła nas susza. Odbiło się to na plonach, co widać podczas zbiorów. Deszcz przyszedł, gdy rolnicy zaczęli żniwa, więc przeszkadza w sprzątaniu zbóż. Mam nadzieję, że pogoda w końcu się poprawi. My zamówiliśmy dobrą na dożynki. Będzie słonecznie, tak by rolnicy mogli świętować – powiedział starosta Stanisław Bielik.

Starosta przedstawił też program dożynek, a szczegóły dotyczące uroczystości obrzędowych oraz imprez towarzyszących omówił wójt Grzegorz Skowroński.

– Na uczestników rolniczego święta w Wilczynie, poza mszą świętą i prezentacją obrzędów dożynkowych, czekać będą występy zespołów folklorystycznych, m.in. Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Główną atrakcją wieczoru będzie DON VASYL & CYGAŃSKIE GWIAZDY. Rolnicze święto zakończy zabawa taneczna z DJ-em – zapowiedział wójt.

Grzegorz Skowroński przedstawił też osoby, które przewodniczyć będą ceremoniom dożynkowym. W tym roku, samorząd powierzył pełnienie funkcji starostów dożynek: Barbarze Polanowskiej i Jackowi Biernackiemu, a asystentów - Monice Lenartowicz i Piotrowi Wesołowskiemu.

Konferencja stała się także okazją do podsumowania 21. edycji Konkursu Powiatowy Rolnik Roku oraz zaprezentowania jedenaściorga rolników wyróżnionych aktami nominacji. I choć nazwiska laureatów ogłoszone zostaną dopiero podczas dożynek w Wilczynie, przewodniczący kapitule konkursu wicestarosta Władysław Kocaj omówił przebieg konkursu oraz biorące w nim udział gospodarstwa.

Na koniec spotkania, organizatorzy konferencji zaprosili dziennikarzy - a za ich pośrednictwem - mieszkańców powiatu i gości na wspólne obchody Święta Plonów 20 sierpnia w Wilczynie.
Uczestnicy konferencji prasowej