Aktualności 2023

Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki w Wilczynie za nami

Rolnicy z powiatu konińskiego podzielili się chlebem z tegorocznych zbiorów. Uczestników Powiatowo-Gminno-Parafialnych uroczystości dożynkowych gościła 20 sierpnia gmina Wilczyn.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Z powodu długotrwałej suszy wielu rolników poniosło straty. Pomimo trudnego roku, tradycji dożynkowej stało się zadość. Uczestników rolniczego święta gościła gmina Wilczyn. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez proboszcza parafii pw. św. Urszuli, ks. Waldemara Mazura. Podczas liturgii poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe.

Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Orkiestry Dętej z Wilczyna, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na teren Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe.

Kilkunastometrowy, barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, Poczty Sztandarowe, liczna grupa mieszkańców, a także zaproszeni goście: parlamentarzyści Ziemi Konińskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu, radni powiatowi i gminni oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurował hymn państwowy w wykonaniu orkiestry dętej. Uroczystego otwarcia diecezjalno-powiatowo-gminnego święta plonów Anno Domini 2023 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik oraz wójt gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński. Z dożynkowej sceny padły słowa podziękowania dla mieszkańców wsi za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów oraz dla opatrzności za owoce ziemi. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże”.
Po podziękowaniach i życzeniach nadszedł czas na pierwsze wyróżnienia indywidualne. W dowód uznania dla osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, wieloletnią rzetelną pracę oraz postawę społeczną i aktywność na obszarach wiejskich ministerialnym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano wójta gminy Wilczyn Grzegorza Skowrońskiego oraz siedmiu rolników z powiatu konińskiego: Marka Mizerskiego i Włodzimierza Mizerskiego z gminy Rychwał, Stanisława Lenartowicza, Henryka Cichosa, Rafała Gołdyna oraz Mirosława Wesołowskiego z gminy Wilczyn, a także Pawła Czajczyńskiego z gminy Grodziec.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz przemówieniu okolicznościowym Ryszarda Nawrockiego - przewodniczącego rady powiatu konińskiego - dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Barbara Polanowska i Jacek Biernacki wręczyli gospodarzom dorodny bochen chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Następnym doniosłym wydarzeniem dożynkowym było ogłoszenie wyników XXI edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Po odbiór aktów nominacji na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele jedenastu wyróżnionych gospodarstw. Do grona laureatów konkursu dołączyło pięcioro z nich: Anita i Sławomir Królikowscy z Łuszczewa w gminie Skulsk, Halina i Stanisław Lenartowiczowie z Wilczyna, Aneta i Radosław Milingowie z Adamowa w gminie Krzymów, Justyna i Karol Olkowie z miejscowości Barłogi w gminie Rzgów oraz Aneta i Michał Wróblowie z Woli Podłężnej w gminie Kramsk. Zdobywcy tytułu „Powiatowy Rolnik Roku” uhonorowani zostali statuetkami „żniwiarza”. Wszyscy wyróżnieni w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez wójtów i burmistrzów ze swoich gmin oraz przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.

Kolejnych emocji dostarczył wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. W tym roku ceremoniał rolniczego święta uświetniło trzynaście prac symbolizujących zebrane plony. Komisja, której przewodniczyła Jolanta Nawrocka Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR, Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, stanęła przed trudnym zadaniem. Wszystkie zaprezentowane w tym dniu wieńce imponowały pomysłowością i budziły zachwyt. Ostatecznie najwyżej ocenione zostały te wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich Józefowo z gminy Kleczew (miejsce I), Stowarzyszenie Sołectwa Morzyczyn z gminy Wierzbinek (miejsce II), Sołectwo Kownaty z gminy Wilczyn (miejsce III), a także Sołectwo Kramsk - Łazy (wyróżnienie).

Na dożynkowej scenie wiele się działo również za sprawą występujących na niej artystów: utalentowanych miejscowych wykonawców oraz niezwykle lubianej i nagradzanej w całym kraju Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Największym wydarzeniem był, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, koncert zespołu DON VASYL & CYGAŃSKIE GWIAZDY. Święto Plonów, tradycyjnie, zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem.

Wieniec ze zbóż i kwiatów stoi przed kościołem. Przy nim stoją dwie kobiety z żółtymi kwiatami.
Goście stoją przed kościołem. Na pierwszym planie są przewodniczący rady, starosta i wójt gminy.
Księża stoją w kościele przy ołtarzu. Obok są członkowie orkiestry z instrumentami.
Goście są przed kościołem. Dwóch mężczyzn i dwie kobiety, trzymają trzy bochny chleba.
Członkowie orkiestry dętej w biało czarnych strojach idą asfaltową drogą i grają na instrumentach.
Scena ustawiona jest w plenerze. Przed sceną siedzą goście.
Starosta przemawia ze sceny. Za nim stoją ksiądz i wójt. Na scenie są słoneczniki w wazonach.
Na scenie śpiewają członkowie zespołu ludowego. Przed sceną siedzą goście.
Na scenie stoją starosta, ksiądz i wójt. Obok stoi dwóch mężczyzn i dwie kobiety z bochami chleba.
Starosta. wójt i ksiądz stoją przed stolikiem i kroją bochny chleba.
Na scenie stoją wyróżnieni goście rolnicy oraz gospodarze uroczystości.
Na scenie stoją gospodarze uroczystości oraz nagrodzeni goście rolnicy z drewniamymi statuetkami.
Na scenie występują członkowie kapeli. Mężczyźni mają szare kamizelk, spodnie w kratę, kaszkiety.
Na scenie śpiewa don vasyl. Mężczyzna ma granatową koszulę w białe wzory, marynarkę w kratę, okulary
Na scenie występuje zespół don vasyl i cygańskie gwiazdy. Mają na sobie wzorzyste ubrania.