Aktualności 2023

Najnowszy mural w Żychlinie

W Żychlinie przy ul. Parkowej można podziwiać imponujący mural „Żychlin w świecie”. Jest on kontynuacją muralu „Świat w Żychlinie” zwanego również „Ścianą Reformacji”.

Najnowszy mural posiada bardziej symboliczny przekaz. Są na nim postacie z Żychlina, które swoim życiem zaznaczyły miejsce na ziemi bardziej niż inni, a ich myśl i działalność przyczyniła się do wzbogacenia „świata” dalej od Żychlina. Postacie te reprezentują różne kultury, z czego większość z nich należała do Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie. W związku z tym jest na nim m.in. Wojciech z Żychlina (notariusz imperiali auctoritate i pracownik kancelarii królewskiej), Piotr Żychliński (przedstawiciel władz ustawodawczych na trybunał we Lwowie, marszałek sejmiku średzkiego i poseł sejmowy), Adam Feliks Bronikowski (starosta borzętowski i właściciela Żychlina) czy Joanna Florentyna z Potworowskich (starała się o duchownego do zboru w Żychlinie oraz patronka szkoły parafialnej w Żychlinie).

Uroczyste odsłonięcie muralu poprzedziło nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Żychlinie z oprawą muzyczną amerykańskich żołnierzy z Regional Support Group from the state of Georgia. Uczestnicy mieli również możliwość zobaczenia oryginału Biblii Brzeskiej z 1563 r., zwiedzania zabytków na terenie lapidarium i mauzoleum przy kościele oraz wzięli udział w pikniku z okazji 413-lecia istnienia Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie.

Mural powstał dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU. Wykonawcą była Fundacja Street Light – Oskar Andrzejewski i Jakub Żyto.
Najnowszy mural w Żychlinie