Skocz do zawartości

Aktualności 2023

Strona główna

Konkurs ilustratorski dla dzieci

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił ogólnopolski Konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo” dla dzieci ze szkół podstawowych. Zgłoszenia trzeba przesłać do 30 listopada 2023 roku. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Chcemy sprawić, aby dzieci poszukały inspiracji w polskich bajkach i podaniach z różnych regionów Polski, tak bogatych w tradycyjne wartości, pouczające morały i odniesienia do kultury ludowej. Ponadto przyświecają nam następujące cele: zainteresowanie dzieci i młodzieży lokalną kulturą i tradycją wsi, popularyzacja tradycyjnych polskich bajek ludowych z regionów: Podlasia, Suwalszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski.

Zadaniem Uczestników jest wykonanie ilustracji do bajek ludowych z publikacji wydanych przez Instytut: „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” oraz planowanego wydawnictwa poświęconego Wielkopolsce.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach i dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych z klas 1-4 oraz z klas 5-8. Dla każdej z kategorii przygotowaliśmy odrębny zestaw tekstów literackich:
  1. w kategorii klasy 1-4:
  • „Cuda nad Rospudą” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek;
  • „Jak na Świętego Jana figura doradzała Marysi” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska;
  • „O Dudziarzu Szumigale i diabelskich skrzypcach” z planowanego tomu poświęconego bajkom z Wielkopolski, autor: Marta Guśniowska;
  • „Zmyślna dziewczyna i zalotnicy” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek.
  1. w kategorii klasy 5-8:
  • „Dobre i złe miejsca nad Biebrzą” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek;
  • „O czym dudni woda w studni” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska;
  • „O dwóch Braciach” z planowanego tomu poświęconego bajkom z Wielkopolski, autor: Marta Guśniowska;
  • „O zapadłej karczmie” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska.
Szczegóły dotyczące parametrów prac, dozwolonych technik, warunków formalnych i merytorycznych uczestnictwa oraz zasady prowadzenia Konkursu są opisane w Regulaminie. Karta zgłoszeniowa oraz teksty konkursowe stanowią załączniki do Regulaminu. Materiały dostępne na stronie: www.nikidw.edu.pl.

Źródło: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting