Aktualności 2023

Finał powiatowego konkursu recytatorskiego

Młodzież z konińskich oraz powiatowych szkół podstawowych, licealnych, a także Młodzieżowego Domu Kultury 18 kwietnia recytowała utwory poetyckie C. K. Norwida. Elegie i sonety dały się słyszeć w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.

Juliusz W. Gomulicki pisał o Cyprianie Kamilu Norwidzie, iż to „Żarliwy miłośnik piękna, któremu służył nie tylko jako poeta, ale również jako artysta: rysownik, akwarelista i medalier, Norwid równie żywo reagował na problematykę społeczną i polityczną, chociaż i na tym polu jego mądre i wyjątkowo trzeźwe poglądy głośno wypowiadane i nieustępliwie podtrzymywane, przyczyniały się w dużym stopniu do jego osamotnienia w ówczesnym społeczeństwie polskim”.

Gdyby ten wielki poeta epoki romantyzmu żył w dzisiejszych czasach, zapewne nie odczułby tak ogromnej samotności i odosobnienia, najprawdopodobniej zostałby doceniony nie tylko przez grono przyjaciół, ale i grono wielbicieli, a pewnie też i wielbicielek.

Jury w składzie: Małgorzata Bochińska, instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, dr Małgorzata Klauze-Garbowska, instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie wyłoniło najlepszych recytatorów.

Komisja konkursowa doceniła w prezentacjach młodzieży naturalność, emocjonalność, wyraz artystyczny, interpretację, dykcję, świadomość tekstu, umiejętność oddania nastroju utworu, obrazowość i poetyckość. Spośród dwunastu recytatorów jury wyłoniło laureatów:
I miejsce - Liwia Kasprzak z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie,
II miejsce - Zuzanna Janicka z III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Koninie,
III miejsce - Barbara Szkudlarek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie,
Wyróżnienie - Anita Jeryś z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kleczewie.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Każdy z uczestników konkursu dostał dyplom i nagrody rzeczowe.

Organizatorzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, III Liceum im. C.K. Norwida w Koninie, Powiat Koniński oraz Miasto Konin pragną promować młode talenty, a także inspirować młode pokolenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Zapraszamy młodzież do udziału w przyszłorocznej edycji, w nowej odsłonie.

Tekst: Małgorzata Hofmann, MBP w Koninie
Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz